350 млн. за модернизиране на лечебните заведения, 170 млн. лв. за мозъчните центрове и значителни средства за модернизиране на Спешната помощ и системата 112. Това предвижда в сферата на здравеопазването Планът за възстановяване и устойчивост (ПВУ), одобрен от ЕК, стана ясно от думите на министъра на финансите Асен Василев след заседанието на МС днес.
„Тези пари не са подарък. Ако не направим заложените реформи, няма да получим средствата. Реформите, заложени за изпълнение в първата половина на 2022 г., ще бъдат изпълнени и до края на годината ще можем да получим 1,2 млрд. лева, а от утре министерствата могат да започнат да подготвят проектите“, каза още Василев.
В одобрения вариант на ПВУ са заложени 119 181 032,50 лв. с ДДС за изграждане на система за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха, а срокът за изпълнение е 60 месеца. Тя ще бъде организирана в Изпълнителна агенция „Хеликоптерна спешна медицинска служба” (ИА „ХСМС”), пряко подчинена на министъра на здравеопазването. Агенцията ще бъде създадена в периода на изпълнение на проекта преди доставката на медицинските хеликоптери, като изпълнителят ще организира обучение на служителите по отношение на преките им задължения по координация и управление на процесите по осигуряване на въздушна медицинска помощ. Ще бъдат закупени 5 медицински хеликоптера, а шестият ще бъде осигурен чрез реализирането на проект „Осигуряване на въздушни превозни средства за реакция при спешни медицински състояния”, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., който се изпълнява текущо към момента.
В състава на един екипаж за изпълнение на операции за HEMS се включва летец – той и командир на екипажа, втори пилот, лекар, парамедик или медицинска сестра. Повикването на екипажите ще се осъществява през диспечерски пункт, разположен в основната оперативна база, чрез Националната система 112. Финансирането на HEMS ще се осъществява чрез бюджета на Министерството на здравеопазването. При реализиране на проекта ще се отворят нови 128 работни места. Плащанията по проекта ще се извършват периодично на тримесечна база, съобразно изпълнените, отчетени и одобрени дейности.
За развитие на Националната система 112 и изграждане на нова система за приемане на спешните комуникации и управление на ресурсите към службите за спешно реагиране, базирана на единна платформа, с цел подобряване на услугата Единен европейски номер 112 на територията на Република България пък са предвидени 55 984 647,77 лв. с ДДС.
Въпрос: колко болници в България имат площадки за кацане на хеликоптери и в кои градове....
Ами във В. Търново имаше преди 30 г. и хеликоптер, и площадка! Аз лично като млад лекар навреме съм транспортирал болни до Плевен и София!
Заплата на Първи Пилот: около 15 000 лева базово не по-малко, Втори Пилот около 12 000лв ,Лекар около 1 400 лв , парамедик около 950 лв . Ето това са реалностите в кочинката България. Заради вертолети ,които реално кочинката не може да си позволи , медицинският персонал ще плати цената на непокачените си заплати. Нормална реформа означава лекарите в България да получават поне 80 % от заплатите на колегите си в Австрия или Португалия. А не 20 пъти по-малко тоест 2000 % по-малко. Медицинският персона продължава да дава от своето заплащане за да цъфти популизма и Семашковщината в една посткомунистическа уж България. Но някои тулупи ше се биуят в гърдите как са осигурили хеликоптери на СМП. Нишо ,че утре там ще има само пилоти на борда без медицински персонал Много хубаво е да има санитарна авиация, АМА СЛЕД КАТО СИ ОСИГУРИЛ наличието на лекари след 5 години ,а не вместо.
„Възраждане“ на протест с надписи Z - РАЗСЛЕДВАНЕ НЯМА ЛИ ДА ИМА? САМОСЕЗИРАНЕ, НЕЩО? АЛО, АЛО Г-Н ГЕШЕВ?