До декември 2024 г. България ще разполага с пет хеликоптерни площадки и хангари в системата за въздушна спешна помощ. Това ще се случи, ако плановете на властите, заложени в управленската им програма, станат факт.
Според графика в документа до месец трябва да бъдат осигурени вещните права върху избраните терени за изграждане на хангарите, а до два месеца ще бъде изготвена документацията за обявяване на обществена поръчка за изграждане на необходимата инфраструктура в оперативни бази – хангари и оперативни площадки за закупените хеликоптери.
До декември тази година пък трябва да бъде проведен търгът и да бъдат избрани изпълнители.
След това изпълнителите имат една година, за да изградят хангарите и площадките.
Управляващите планират също така и да довършат големия проект за Спешната помощ, за изпълнението на който не стигнаха шест години на няколко правителства.
Както вече стана ясно, заради неуспеха в изпълнението му страната ни ще трябва да върне половината средства по европроекта, но пък има намерение да го довърши със собствени пари.
Според графика в управленската програма, до месец трябва да се обявят отново обществените поръчки за ремонти на обектите, за които не е имало участници, както и за тези, за които договорите с изпълнители са прекратени. Срокът за избор на изпълнители по тях пък е декември тази година.
Също до края на годината трябва да бъдат завършени 45 обекта, по които вече текат ремонти, а до края на следващата – останалите 80 обекта.
Остава да се купят и високопроходимите линейки – 42 на брой, за които досега бяха обявявани многобройни обществени поръчки. Това трябва да се случи до края на 2023 г.
В системата на Спешна помощ предстои също така и одит, сочат плановете на правителството. И той ще се извършва след избор на изпълнител чрез обществена поръчка.
Идеята на одита е подобряване на функционирането на системата, предотвратяване на инциденти и корупционни практики, преглед на съществуващите стандарти и практики за реакция, намаляване на времето за пристигане на линейките, връзка на линейките чрез НЗИС с болничните лечебни заведения и избягване на обиколките на болници от линейките, изчисления за увеличение на броя на локациите на линейки, както и регулиране на видовете дейности и правомощия на парамедици с оглед увеличаване на екипите на Спешната помощ.
Одитът трябва да приключи до юни 2024 г., а въз основа на резултатите от него ще се актуализира нормативната уредба в тази област.
В МЗ чакат концепциите на кандидатите за директор на Центъра за въздушна помощ
11.07.2023 16:36:06Спешни медици: Ако няма промени, Спешна помощ ще спре да работи
06.07.2023 10:10:37Проф. Хинков: Проблемът с недостига на кадри в Спешната помощ не е само финансов
16.06.2023 09:36:18