„Над 5000 евро годишно са преките разходи за човек с болестта на Алцхаймер у нас, докато в Чехия например те са 12 000 евро за година“, съобщи д-р Михаил Михов от „Амджен“, който участва в семинара „Лекарствата на бъдещето – научни открития, които ще променят света“ #НямаДаСпрем в името на живота“, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM). Средният разход за Източна Европа е около 7000 евро, показва изследване.
Между 80 000 и 100 000 са хората с болестта на Алцхаймер у нас. 10,5 млн. души в Европа имат деменция – 60-70% от тях са с Алцхаймер.
„В момента се разработват няколко нови терапии, базирани на напредъка на генетичните проучвания и в близките години се очаква пробив. Те са насочени срещу образуването на дефектен белтък, който се натрупва в мозъка и убива невроните, което е същността на Алцхаймеровата болест“, допълни д-р Михов.
Първите симптоми на заболяването протичат около 10-15 години. Всеки трети в света над 85-годишна възраст се разболява от Алцхаймер. По принцип, болестта се приема за характерна при хора над 65 г., но има някои форми, които започват около 30-годишна възраст на човека.
Наличните нови лекарства идват значително по-бавно при българските пациенти в сравнение с европейските, стана ясно от лекцията на д-р Иван Георгиев от IQVIA. При сегашната регулация у нас забавянето на достъпа на пациента до нови лекарства е с 547 дни – средно толкова време минава от разрешаването на нов медикамент за Европа, до включването му за реимбурсиране у нас.