Шест милиона деца по света са починали миналата година от предотвратими заболявания и други усложнения. Това са наполовина по-малко смъртни случаи в сравнение с 2000 г., когато бяха приети целите на ООН за прекратяване на крайната бедност, съобщи „Ройтерс“.
Световните лидери приеха Целите на хилядолетието през 2000 г. - годината, в която 11,2 милиона деца под 15-годишна възраст загинаха от заболявания, които могат да бъдат предотвратени, липса на чиста вода, недохранване и по време на раждане. През 1990 г. 12,6 милиона деца под петгодишна възраст са починали по тези причини.
Този брой спада до 6,3 милиона през 2017 г., което означава, че едно дете умира на всеки пет секунди, показват данните от доклада на УНИЦЕФ.
Повечето смъртни случаи през миналата година - 5,4 милиона - са на деца под петгодишна възраст. Според доклада бебетата, родени в държавите от субсахарска Африка или Южна Азия, е девет пъти по-вероятно да починат в сравнение с тези, родени в по-богатите държави.
„Постигнахме забележителен напредък в спасяването на децата от 1990 г. насам, но милиони деца все още умират заради това къде се родени. С прости решения като лекарства, чиста вода, електричество и ваксини, можем да променим тази реалност за всяко дете", каза Лорънс Шанди, директор на отдела за изследвания за УНИЦЕФ.
През 2015 г. Целите на хилядолетието бяха заменени със 17 цели за устойчиво развитие, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г. Сред тях са прекратяване на бедността, неравенството и други световни кризи, като същевременно се насърчават инициативи за изграждане на възобновяеми енергийни източници. Констатацията на ООН обаче е, че напредък е бавен главно заради насилие, включително и по време на война.