!
Събота, 02 Декември 2023
14
апр
2
 

695 са заразените с COVID-19 у нас, 35 са починалите (Обновена)

Вторник, 14 Април 2020 | 08:25:40
2

695 са заразените с COVID-19  у нас, от тях 581 са активни. Това съобщи началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг. 35 души са починали, като за денонощието са четирима. Последният случай е от днес в См

695 са заразените с COVID-19  у нас, от тях 581 са активни. Това съобщи началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг. 35 души са починали, като за денонощието са четирима. Последният случай е от днес в Смолян на 73-годишна жена, с онкологично заболяване. Тя е имала още диабет, артериална хипертония и сърдечна недостатъчност. 

Заразените с вируса медицински работници са 37. От вчера потвърдена с вируса е 43-годишна акушерка от ЦСМП. 81 души са излекувани - 55 мъже и 26 жени. 194 случая са на лечение в болница.

Издадената от Щаба препоръка за удължаване на извънредното положение е за да се реализира балансиран подход и да сме максимално честни към българските граждани. Да се намери най-добрата формулаq за да може предприятията, които не са свързани със западна Европа, могат да работят при строги епидемиологични условия.

Главният държавен здравен инспектор съобщи, че 334 души са изследвани в Банско. 8% от изследваните лица са положителни. Това са 28 души – от тях 3 са активни, 17 души изкарали, 8 души скоро изкарали. Тестовете продължават и ще се направи пълна извадка. На ден се извършват по 200 изследвания, като идеята е в тестването да се включат и личните лекари.

В момента много активно върви подготовката в МЗ за възстановяване на ваксинациите, женските консултации, планови дейности в болниците. Доц. Кунчев допълни, че в момента има и 243 случая на морбили в Перник, Монтана и Пазарджик.

Всъщност ние съобщаваме по 10-15 бройки, защото в България се взеха най-адекватните мерки и в най-правилното време. Да, ние сме държава с ограничен ресурс и това, че обявяваме по 10-15 души на ден означава, че се справяме добре. Икономиката е спряла в цял свят, каза още ген. Мутафчийски.

По отношение на тестовете, ген. Мутафчийски съобщи, че американското посолство е дарило 6500 PCR теста, които в момента се освобождават от митницата. МЗ даде разрешение за още 11 лаборатории, с което се увеличава възможността за по-широк обхват на населението.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dpVY

Гост 14.04.2020 17:20:06

Този некадърен шапкар повтаря глупостите на неговите господари. Може да има предприятия, които са свързани със западна Европа и пак да имат т. нар backlog от поръчки, които да изпълняват. Само че зелените чорапчета спъват процеса на мисълта.

999 14.04.2020 10:03:06

Ако се появят смъртни случаи от морбили, ще са на деца....


Всичко за коронавируса
Още новини
ЕМА препоръча повишено внимание при употребата на лекарства, съдържащи псевдоефедрин
02.12.2023 10:10:28

ЕМА препоръча повишено внимание при употребата на лекарства, съдържащи псевдоефедрин

Комитетът по лекарствена безопасност на (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) препо ...

Трима българи получиха шанс за втори живот чрез трансплантация
01.12.2023 18:41:22

Трима българи получиха шанс за втори живот чрез трансплантация

Трима българи, нуждаещи се от животоспасяваща трансплантация, получиха втори шанс за живот след д ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...