На 7 въпроса трябва да отговори служебният здравен министър д-р Галя Кондева по време на днешния парламентарен контрол. По програма тя ще е петият министър, който ще отговаря на въпроси от депутатите.
Народните представители от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова и д-р Александър Симидчиев питат какви са причините за липса на унифициране на държавните бази данни с медицинска информация НЗОК и НЗИС, при условие че това би улеснило и оптимизирало работата на общопрактикуващите лекари в България, и защо процесът по отчитане на дейността на общопрактикуващите лекари продължава да се извършва посредством хартиен носител присъствено пред местната РЗИ, при наличието на съществуваща дигитализирана система, съдържаща тази информация.
Елисавета Белобрадова задава въпрос и относно възможен риск от преустановяване на проекта за Национална детска болница. Според нея такава възможност има заради изискването в Закона за лечебните заведения предварителното одобрение за разрешаване на дейността да се извършва на базата на изготвена комплексна оценка на потребностите от медицинска помощ на населението според Национална здравна карта, в която се съдържат данни за броя на лечебните заведения за болнична помощ на територията на съответната област, откритите в тях структури, брой легла и тяхната използваемост.
„В случай, че според НЗК за територията на дадена област е достигнат максималният брой легла по дадена специалност или не е налице достатъчна използваемост, комплексната оценка ще бъде отрицателна, съответно МС, респективно M3 няма основание да одобри разкриването на нова болница или нова дейност. В случай, че споменатите процедури не са изпълнени своевременно по отношение на Националната детска болница и в същото време се издаде положително решение за друго лечебно заведение, в което са предвидени педиатрични структури и легла, е възможно да бъде достигнат максималният определен капацитет според НЗК, а това да доведе до липса на основание за издаване на положително решение по отношение на НДБ. Това крие риск за осъществяването на проекта за Национална детска болница“, смята депутатът.
Александър Марков от ИТН пита на какво основание в МБАЛ „Сердика“ - София се изисква заплащане на такса от 60 лв. за поставяне на хормонална инжекция на диспансеризирани онкоболни.
Иван Белчев от ПП-ДБ се интересува от предприетите действия за ларвицидно третиране на комари през 2024 г. и планиране за 2025 г., а Иван Ченчев от БСП – от качеството на питейната вода в с. Мирково, Софийска област.
Маргарита Генчева от „Възраждане“ пък пита министъра за липсата на дежурен кабинет на територията на област Силистра и за проблеми с Трудово-експертните лекарски комисии.
Най-накрая за най-големите нещастнице в БГ здравеопазването "проблеми с Трудово-експертните лекарски комисии".