!
Вторник, 08 Юли 2025
11
окт
1
 

71% от българите отиват при очен лекар само при проблем

Четвъртък, 11 Октомври 2018 | 16:31:04
1

71% от българите на възраст между 20 и 45 г. посещават очен лекар само при проблем. Това сочат резултати от представено изследване за грижите, които полагаме за очите си в Световния ден на зрението. Проучването е реализирано от агенция "Маркет линкс" п

71% от българите на възраст между 20 и 45 г. посещават очен лекар само при проблем. Това сочат резултати от представено изследване за грижите, които полагаме за очите си в Световния ден на зрението. Проучването е реализирано от агенция "Маркет линкс" през юли 2018 г.

18% от населението в активна възраст у нас посещава офталмолог  веднъж годишно, а 5 на сто твърдят, че не стигат въобще до специализирания кабинет. “Подобна е статистиката за грижите за зрението и в световен мащаб и видимо, България не прави изключение от практиката”, обясни д-р Боршуков, офталмолог, Член на Европейската и Американската Академия по Офталмология.

Около 1/3 от анкетираните предпазват очите си, носейки качествени слънчеви очила със защитни филтри. Един на четирима ползва очила за работа с компютър или диоптрични очила сфилтри за защита от екранни лъчения. 9% накапват изкуствени сълзи.

Всеки пети българин прекарва между 4 и 6 часа пред телефон или компютър, а всеки четвърти българин прекарва поне по 2 часа дневно. Най-много време се застояваме пред дигиталните устройства в почивните дни. 37% посвещават 4 часа от времето си през уикенда в тази дейност, а 27% - около 8 часа. “Човек не е устроен да прекарва толкова време пред екрана. Препоръката ми като офталмолог е на всеки 15 минути да отмествате поглед от монитора, а на всеки час да се разтъпчете”, посъветва д-р Иво Боршуков.

Според него няма категорични доказателства, че синия екран е вреден, но последните американски проучвания сочат, че повече от 2 часа на ден пред монитора не е препоръчително за децата. “В съвременния свят не можем да избегнем електронните устройства, но децата трябва да се научат как да работят с тях по правилния начин”, допълни д-р Боршуков.

Почти една трета от анкетираните (29%)  споделят, че имат проблеми със зрението, като най-честите оплаквания са свързани с късогледство (56%), астигматизъм (41%) и далекогледство (21%), познати като грешки в оптиката на окото. Възможността за премахване на диоптрите чрез най-съвременния метод - лазерна корекция, е популярно сред българското население. 27% са се интересували от нея и са търсили информация, а 78 на сто са чували за този метод за сваляне на очилата или лещите, независимо дали имат или не проблем със зрението. Според доц. Андрей Андреев, заместник-председател на Съюза на Очните лекари в България и управител на „Очна клиника Ден”, най-съвременният, усъвършенстван и безопасен начин за лазерна корекция на зрението в наши дни е SmartSurf-технологията. “Най-голямото предимство на метода е, че е безконтактен, бърз и безболезнен. Зрението е прецизно и нежно коригирано, чрез изпаряване на диоптри от повърхностните слоеве на роговицата, а ефектът е "видим" веднага след манипулацията.”, допълни доц. Андреев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ckxQ

Elf 11.10.2018 16:52:43

Zaradi limita na napravlenia e tova be seliandur.Da se blagodarite na Mito Petroff Limito .Dano se prodani v Geenata mrasnika.A vie e dobre da si priznaete kak ot mnogo godini prodavate na pacieta leshti s trudno dokazuem proizhod i operirate bez prichina carvuli alchni.I kolko ot vas ochnite sa komunisti,naslednici na komunisti ili tehni blizki,a :C


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара
08.07.2025 11:14:03

Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 г ...

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство
08.07.2025 10:20:44

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство

От 14 юли на уебсайта на Министерството на здравеопазването на Румъния ще бъде достъпен онлайн фо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...