BioNTech разширява текущата си програма за клинични изпитвания, за да разработи нови ваксини и модели на приложение за по-добра защита срещу доминиращия вариант на коронавируса омикрон, съобщиха от компанията партньор на Pfizer. Оттам добавят, че за първи път в програмата се включват и двувалентни ваксини – срещу варианта омикрон и Уханския вариант на SARS-CoV-2.
Разширената програма също ще се изпълнява в партньорство с Pfizer. Първоначално тя стартира през януари и според експерти нейната значимост нарасна заради увеличаването в глобален мащаб на случаите на COVID-19. В същото време стана ясно, че защитата срещу инфекция от ваксината Comirnaty намалява, независимо че защитата срещу тежко протичане на заболяването остава.
Сега BioNTech увеличава броя на участниците в изпитването, като ще проследява имунния отговор в кръвни проби на 2150 участници вместо на 1420, какъвто беше първоначалният брой участници през януари.
Очаква се обобщените данните да станат ясни през април.
„Нашата цел е да разберем особеностите на защитата, която тези ваксини осигуряват срещу омикрон, както и кръстосаната защита, която осигуряват срещу предишни варианти на безпокойство“, се посочва в изявление на компанията.
„В момента няма регулаторен консенсус относно необходимостта от ваксини, базирани на варианта омикрон“, допълват оттам.
От компанията уточняват, че проучването е било разширено, за да се включат няколко групи, в това число и от доброволци. Участниците са получавали последователно ваксина, базирана на варианта омикрон, плюс досега използваната ваксина, насочена към оригиналния вирус от Ухан.
В проучването е била обособена и нова подгрупа, в която участниците са получавали нова ваксина, насочена към тези два варианта заедно – една нова функционалност, определяна като „двувалентна ваксина“.
От BioNTech припомнят, че Европейската агенция по лекарствата призова фармацевтичните компании да проучват не само лекарства, съобразени с варианта омикрон, но и бивалентни кандидати. Благодарение на много големите печалби от продажбата на Comirnaty – 10,3 млрд. евро нетни приходи през 2021 г., германската биотехнологична компания планира да инвестира между 1,4 млрд. и 1,5 млрд. евро за изследвания и разработки през тази година.
Прогнозата за приходи от ваксини за 2022 г. също е оптимистична – очакваното ниво е между 13 и 17 млрд. евро.