!
Понеделник, 30 Март 2026
28
апр
 

И стандартът по образна диагностика бе окончателно отменен

Наредбата за стандарта по очни болести пък очаква ршението на съдбата си в съда

Петък, 28 Април 2017 | 15:08:25 Ирина Пекарева


Стандартът по образна диагностика е отменен окончателно.

Стандартът по образна диагностика е отменен окончателно. Решението е на петчленен състав на Върховния административен съд и не подлежи на обжалване.

Наредбата бе атакувана пред съда от Българска болнична асоциация, Сдружението на общинските болници и Центъра за защита правата в здравеопазването.

Това е поредният нормативен акт на МЗ, отменен от ВАС, а причината за отмяната вече се превърна в традиция: липса на мотиви към документа.

„Законът за нормативните актове придава важно значение на мотивирането на предложението за приемане на нормативен акт. Мотивите за изработването на нормативния акт осигуряват реализиране на предоставената от закона възможност на заинтересованите лица за изразяване на мнения и становища и те задължително следва да бъдат налице при обсъждането им и при запознаването на заинтересованите страни с проекта. Мотивите дават представа как е формирана волята на вносителя на акта, поради което те са от съществено значение за адресатите на акта, така че последните да могат да разберат фактите и причините, накарали вносителя на акта да възприеме съответния вариант на уредба при определяне на медицински стандарт „Образна диагностика“ .

С утвърждаването им от министъра на здравеопазването той приема не само предложения вариант за уредба, но и се съгласява с мотивите за него. В случая към проекта за наредбата липсва посоченото задължително съдържание на мотивите“, отбелязва петчленката.

И още един стандарт очаква съдбата си в съда. Става въпрос за стандарта по очни болести, срещу който също бе подадена жалба. Първоначално тричленен състав на ВАС постанови, че жалбата е необоснована и реши да я остави без разглеждане. В началото на този месец обаче петчленен състав на съда отмени решението и върна делото за преразглеждане.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
1CDX


Всичко за коронавируса
Още новини
Бъдещи военни лекари отличени с приза „Студент на годината“
30.03.2026 08:29:19

Бъдещи военни лекари отличени с приза „Студент на годината“

За поредна година възпитаници на специалността „Военен лекар“ бяха отличени в рамките ...

Д-р Димитър Нейков: Образната диагностика е сред малкото области, в които един лекар може да помогне на десетки хора в рамките на ден
29.03.2026 09:29:09 Невена Попова

Д-р Димитър Нейков: Образната диагностика е сред малкото области, в които един лекар може да помогне на десетки хора в рамките на ден

Д-р Димитър Нейков е възпитаник на Медицински университет – Варна, къде ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...