На Световния ден за борба с болестта на Паркинсон – 11 април, в хотел „Маринела“ в София се състоя дискусия с водещи невролози и в присъствието на пациенти. Събитието бе с подкрепата на Стада – България и с участието на Националната организация на хората, болни от късен Паркинсон и Медицински център „РареДис“.
Акад. Иван Миланов – председател на Българското дружество по неврология и директор на Университетската болница по неврология и психиатрия „Свети Наум“ в София – обясни на дискусията какви са предимствата на ново за България лечение на късен паркинсон, одобрено за реимбурсиране от Здравната каса.
Акад. Миланов, какво представлява нововъведената в България терапия за късен паркинсон?
Това ново лечение също се вкарва в организма чрез гастрална помпа, но за разлика от предишната терапия вместо две съдържа три продукта. В старата помпена терапия основният медикамент, който осъществява лечението, е леводопа, плюс субстанция, която забавя разграждането на леводопата. Но понеже разграждането на леводопа става по два биохимични пътя, в новата помпена терапия е добавена трета субстанция, която забавя разграждането на леводопа и по втория биохимичен път. Тоест досега се блокираше само единия път на разграждане, а вече се блокират двата пътя и се очаква по-големи количества от лечебната субстанция да достигат до мозъка и да оказват лечебен ефект.
Вече имаме няколко пациенти на новата терапия. Друго предимство е че самата помпа-компютър, която дозирано подава медикаментите, е по-малка. Това е много по-удобно за пациентите.
Защо на хората с късен паркинсон медикаментите на хапчета не действат ефикасно?
В един момент медикаментите в таблетна форма спират да действат, защото мозъкът получава пулсионно – на пикове и на спадове – лечебната субстанция. Като пиеш едно хапче, изведнъж концентрацията на медикамента нараства, настъпва пик и след това – рязък спад. Това поврежда рецепторите на мозъчните клетки, върху които трябва да действа леводопата. Когато мозъкът сам си продуцира леводопа, я отделя на малки количества, кванти – толкова, колкото е необходимо. Докато с хапчета ние буквално насилваме мозъка с високи дози от лекарството и това е причината в един момент лекарствата да нямат ефект. Самата леводопа е субстанция, която не може да се разтвори във вода и да се поема равномерно на малки глътки през деня, ако се стрие в шише с вода. Правеха навремето такива опити – счукваха хапчета, заливаха ги с 2 литра вода и добавяха малко лимон за консервиране на разтвора. Но тези опити не дадоха нужния ефект. Така че новата помпена терапия е най-добрата за равномерно подаване на медикамента.
Разбира се, за лечение на късен паркинсон се използва и дълбока мозъчна стимулация. Тя се използва, защото има някои предимства, но я оставяме на втори план заради някои недостатъци. Все пак при нея се влиза в мозъка, не е като да се влезе с тръбичка в стомаха. При дълбока мозъчна стимулация може да се получат странични ефекти от стимулатора, който подава електрически импулси към мозъка. Тези пациенти често развиват депресия.
Какъв е ефектът на новата помпена терапия при пациентите, които вече я прилагат?
В началото пациентът усеща огромна разлика в състоянието. Ефектът на терапията е драматичен. Като видиш пациента преди да му се прилага това лечение и след това, не можеш да познаеш, че е същият човек.
А когато пациентът е много увреден от болестта, какъв е ефектът на помпената терапия?
Няма значение колко напреднала е болестта на Паркинсон и колко увреден от нея е пациентът. Терапията действа. Той се подобрява. Неговото състояние се връща назад във времето. Сякаш изведнъж този човек се е подмладил с 10 години.
Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...
Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Лекар на високо професионално ниво, знаещ терапията в детайли.
Нелицеприятен тип
Едно време, като асистент, щом влезеше на упражнение, тайно си изхлузваше халката и си я пускаше в джоба на престилката. А на колежките казваше: "Ако не ви е ясно нещо, довечера ми звъннете у дома". Още нямаше мобилни.