!
Четвъртък, 07 Май 2026
21
септ
 

Бъдещите военни лекари положиха клетва

Петък, 21 Септември 2018 | 14:42:42


20 бъдещи военни лекари от Випуск 2024 целунаха бойното знаме и врекоха живота си в служба на родината на тържествен ритуал във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” - Варна днес. За клетвата им във Военноморското училище от София пристигна зам.-началника

20 бъдещи военни лекари от Випуск 2024 целунаха бойното знаме и врекоха живота си в служба на родината на тържествен ритуал във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” - Варна днес. За клетвата им във Военноморското училище от София пристигна зам.-началника на ВМА по диагностично-лечебната дейност полковник доц. д-р Владимир Василев, съобщиха от лечебното заведение.

Ритуалът започна с посрещане на бойното знаме на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Клетвата бе ръководена от командира на батальона за подготовка на курсанти – капитан III ранг Петър Климов.

Началникът на Военноморското училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров приветства бъдещите офицери с думите: „Стара максима е, че приятелства, породили се в дните на военната служба, остават за цял живот. Затова ви желая да не забравяте приятелите, които сте срещнали тук“. От името на първокурсниците слово произнесе курсант Теодор Киряков.

Наред със зам.-началника на ВМА, сред гостите на тържествения ритуал бяха Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, зам.-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев, началникът на МБАЛ-Варна на ВМА полковник доц. д-р Ивайло Въжаров, проф. д-р Златислав Стоянов от МУ-Варна, офицери от запаса, близки и роднини на курсантите.

20-те студенти, които се заклеха днес, са от втория випуск на специалността „Военен лекар” – програма, разработена съвместно от ВМА, МУ-Варна и Военноморското училище. След завършването на 6-годишния курс на обучение, те ще се дипломират като магистри по „Медицина” и бакалаври по „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“. Бъдещите медици имат гарантиран 10-годишен договор за работа като военни лекари и шанс за специализация във ВМА.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8Dad


Всичко за коронавируса
Още новини
Започва изграждането на национална информационна база данни за онкологичните заболявания
06.05.2026 11:45:22

Започва изграждането на национална информационна база данни за онкологичните заболявания

Министерството на здравеопазването стартира процеса по изграждането ...

МЗ утвърди концептуална рамка за системен подход към здравното образование
06.05.2026 11:10:18

МЗ утвърди концептуална рамка за системен подход към здравното образование

Министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски утвърди Концептуалната рамка на дейностите п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...