!
Понеделник, 07 Юли 2025
04
май
 

770 жени годишно у нас са диагностицирани у нас с рак на яйчниците

Четвъртък, 04 Май 2017 | 14:38:08 Надежда Ненова


770 жени годишно у нас са диагностицирани у нас с рак на яйчниците, а при 420-430 от тях изходът е фатален. Това съобщи онкологът д-р Маргарита Таушанова пред журналисти по повод Световният ден за борба с овариалния карцином. В световен мащаб заболяван

770 жени годишно у нас са диагностицирани у нас с рак на яйчниците, а при 420-430 от тях изходът е фатален. Това съобщи онкологът д-р Маргарита Таушанова пред журналисти по повод Световният ден за борба с овариалния карцином. В световен мащаб заболяването засяга 240 000 жени всяка година.

По думите на д-р Таушанова причините за появата му са комплексни – комбинация от начина на живот, генетични фактори и хормонални нарушения. Най-честите симптоми са болки в долната част на корема, отпадналост, кръвотечение извън менструалния цикъл, редукция на тегло. Единственият начин обаче ракът да бъде диагностициран в достатъчно ранна фаза, което пък при точното лечение да гарантира трайна ремисия, остава профилактиката, категорична беше д-р Таушанова. „След 40-годишна възраст профилактичните гинекологични прегледи трябва да се провеждат всяка година, а след 50 – два пъти годишно. Ракът на яйчника засяга предимно жени над 50 г. – средната възраст е около 65 г., но се среща все по-често и при млади жени“, допълни тя.

Световният ден за борба с рака на яйчниците беше отбелязан за първи път у нас с акция „Събуди се с грим” (WAKE UP with MAKEUP!). Професионални гримьори разкрасяваха с визия в синьо и зелено. На събитието, организирано от фондация „Една от 8“, в партньорство с Българска асоциация по медицинска онкология (БАМО) и с подкрепата на голяма фармацевтична компания, присъстваха още актрисата Йоана Буковска и журналистката Нана Гладуиш, основател на „Една от 8“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FHj5


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ
06.07.2025 10:27:14 Невена Попова

Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед"

Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН
05.07.2025 12:42:09

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН

Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...