Д-р Биляна Славчева е специалист по инфекциозни болести в УМБАЛ и ДКЦ „Софиямед“. Завършва Тракийски университет – Стара Загора през 2006 г, а специалност „Инфекциозни болести“ придобива през 2016 г. след специализация във ВМА.
От 2010 г. д-р Славчева работи като лекар - ординатор в Инфекциозно отделение на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ - Кюстендил. От 2019 г. е лекар в Клиника по инфекциозни болести на ВМА София. От 2022 г. е част от екипа специалисти на „Софиямед“. Тя е член на Български лекарски съюз и Българско дружество по инфекциозни болести и на Южнобългарското дружество по инфекциозни болести, епидемиология и паразитология (ЮБДИБЕП). Д-р Славчева участва активно в национални конгреси и семинари по специалността.
Д-р Славчева, как избрахте инфекциозните болести за своя професионална съдба?
Всъщност може да се каже, че те ме избраха. Работих заедно с изключителен професионалист в тази специалност, който ме вдъхнови да я избера за своя професионална насоченост.
Донесе ли Ви удовлетворение специалността?
Последните две години бяха много стресиращи и натоварващи в условията на COVID пандемията. Въпреки това, няма как да не изпитат удовлетворение и щастие, когато успееш да помогнеш на нуждаещи се от помощ хора.
Кои са Вашите учители, хората, на които дължите най-много за изграждането си като професионалист?
Много са, може да се каже, че всеки колега лекар и медицински специалист, с когото съм имала щастието да работя са ме научили на нещо, което да ме изгради и да ме направи добър специалист. Изключително съм им благодарна.
Отърсвате ли се вече от спомена за най-тежките месеци по време на COVID пандемията?
За съжаление, това е трудно постижима цел, тъй като все още има пациенти с COVID в тежко състояние. Наистина броят на заболелите намаля и усещането в обществото е, че пандемията отминава, но за хората като мен, които ежедневно се грижат за тези болни, нещата все още се изразяват в ежедневна борба.
Кои са уроците, които научихте през това трудно време?
Научих, че колкото по-отговорни и изпълнителни сме, и спазваме мерките, и се имунизираме, толкова по-лесно ще се справим.
Разкажете накратко какво от преживяното ще запомните за цял живот
Може би първите дни на настъпването на пандемията в страната, когато трябваше да бъдем далеч от близките си, грижейки се в изолация 24 часа, 7 дни в седмицата за болните с тази коварна инфекция.
Сега за пореден път се готвите за сезонната грипна вълна. Спокойно ли я очаквате на фона на разпространeнието нa COVID, макар и в ограничен мащаб?
Винаги трябва да имаме едно на ум и да сме подготвени, когато става въпрос за инфекции, но се надявам и хората да бъдат по-отговорни, да се ваксинират и да спазват всички противоепидемични мерки.
Какви са впечатленията Ви – преодоляват ли българите страховете си от ваксините?
Има все още какво да се желае в тази посока. Много от хората се ваксинират, но, за съжаление, все още изоставаме от нивата на ваксиниранитe в останалите страни от Европейския съюз.
В личен план как виждате професионалното си развитие?
Да продължа да изпълнявам задълженията си и да се усъвършенствам като лекар, за да съм от полза и помощ на хората.
Кои са любимите Ви занимания за свободното време?
Да прекарвам повече време със семейството си. Да пътувам и да се разхождам сред природата. Предпочитам планината особено в това време на годината - природата е невероятно красива с багрите, които създава есента.
Коя е истината, в която вярвате и която се стремите да отстоявате винаги и при всякакви обстоятелства?
Доброта и човечност.
Имаше две специализантки в тая клиника - и двете ги оправи Жоро Попа, докато беше началник.
Д-р Ани Дзакова е специализант по пластично-възстановителна и естетична хирургия във Военноме ...
В НЗОК бяха получени множество сигнали от граждани за получаване на sms от името на институцията. ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Д-р Методи Хлебаров: Повече хора да осъзнават личната си отговорност и да правят профилактика на децата и на себe си
14.09.2025 11:11:26 Невена ПоповаД-р Константин Борисов: Особено удовлетворение ми доставя работата в областта на детската оториноларингология
07.09.2025 11:54:46 Невена ПоповаД-р Моника Хрисчева: Хематологията не е “втори избор”, защото е една по-различна и многопластова специалност
31.08.2025 10:26:29 Невена Попова