„Оперативните хватки на Надзорния съвет и на националното ръководство на НЗОК минават всякакви граници.“ Това заяви пред Zdrave.net председателят на пловдивската лекарска колегия д-р Кръстев.
Думите му бяха свързани с проблемите с бюджетите на болниците, във връзка с които днес бе проведена среща в Пловдив. Срещата бе организирана от зам.-председателя на парламентарната здравна комисия доц. Георги Йорданов и в нея взеха участие директори и представители на ръководствата на болници от Пловдив и областта, РЗИ и Българския лекарски съюз.
Болестотворният процес не подлежи на планировка и трябва да се заплаща толкова, колкото е необходимо, посочи д-р Кръстев. „Искаме контрол на входа на системата, а не на изхода. Какво е това нещо надлимитна дейност? Ако университетски, областни и общински болници трупат задължения, то частните лечебни заведения покриват кредити“, подчерта той. Д-р Кръстев припомни, че цените на клиничните пътеки не са променяни от години, с много дребни, „козметични“ изключения, а същевременно се увеличава минималната работна заплата, което води и до увеличаване на разходите за заплати и осигуровки, без да се увеличават приходите на болниците.
По време на срещата доц. д-р Илиан Дойков от УМБАЛ „Каспела“ обясни, че според него парите ще стигнат, ако държавата пълноценно свърши своята работа. Проблемът според него е в преразхода за лекарства и във фармацевтичната индустрия, където отиват повече средства.
Представителят на най-голямото лечебно заведение в страната Веселин Калинчев обясни, че УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив е сключила договор с НЗОК на 19-ти май и към тази дата месечният бюджет на болницата е бил изразходван на 80%. Той уточни, че бюджетът за май е с 14% по-малък, а за юни е намален със 17% спрямо този за април. При болници като УМБАЛ „Свети Георги“, в които 70% от приема е спешен, това на практика означава да се спре плановата дейност, за да се спазват лимитите.
Бившият директор на РЗОК – Пловдив Антонина Славова уточни, че дори след сключване на договорите болниците не знаят какви са годишните им бюджети, имат информация само за тримесечните.
Доц. Йорданов очерта основните проблеми пред лечебните заведения, довели до напрежение при сключване на договори между тях и НЗОК. Той припомни, че преди седмица управителят на касата д-р Глинка Комитов отчете огромен преразход за лекарства, сериозен недостиг на средства за лечебните заведения. Стана ясно, че всички болници в областта, с изключение на карловската, все пак са сключили договори с касата.
Всички участници в срещата обаче се обединиха около тезата, че актуализация на бюджета на НЗОК е необходима.
Да видим съветничката Иванка Кръстева какво решение ще даде на проблема
бившата
Грешка. Настоящата. Освен ако и Валери Симеонов не я е наритал.