„Генерал Петров е един изключително диалогичен, сериозен и консенсусен човек. Ръководител на едно от най-големите лечебни заведения, доказал себе си със своята ефективност“. Така определи избрания за здравен министър генерал-майор проф. Николай Петров председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев, потърсен за коментар от Zdrave.net.
По думите му с избора на проф. Петров начело на здравеопазването системата ще тръгне в добра и перспективна посока.
„Очакванията ни към новия здравен министър са да бъде достатъчно добре разположен към съсловната организация, да бъде диалогичен и да се вслуша в разумността на становищата от страна на Българския лекарски съюз“, подчерта д-р Грозев. „Очакваме и той да защитава категорично и мотивирано интересите както на пациентите, така и на съсловната организация“, допълни той.
БЛС се надява и да работи и в синхрон с проф. Петров по отношение на остойностяването на медицинския труд. Припомняме, от съсловната организация от месеци са готови с методиката по въпроса.
Първата задача на новия министър според д-р Грозев трябва да е насочена към подкрепа за актуализация на бюджета на НЗОК. „Първо чрез отваряне на резерва на касата и след това да се опитаме с общи усилия да убедим правителството на република България, че оттук насетне бюджетът на НЗОК не трябва да бъде плануван с дефицит. Това води до изключително негативни последици както в сферата на болничното здравеопазване, така и в извънболничното“, заяви той, като поясни, че ще се настоява за актуализация на средствата на фонда чрез парламента.
„Всички вече виждат, че нещата, които се случват както в болниците, но и в извънболничната помощ, не са по най-добрия начин и ще трябва да се потърси решение на този проблем, който е назрял“, коментира д-р Грозев.
Като цяло от новите управляващи той очаква и стъпки за регулация на лекарствения сектор – такава, каквато съществува във всички останали сфери на здравеопазването. „Това е едно от перата, които търпят най-много финансов ресурс“, отбеляза той, като посочи, че е нужен регулативен механизъм, за да може да има повече контрол над средствата, които се отделят за лекарствоснабдяване у нас. „Това би довело до разумност в тази политика – както във финансирането, така и в харченето“, посочи председателят на БЛС.
Цит."...нещата, които се случват както в болниците, но и в извънболничната помощ, не са по най-добрия начин и ще трябва да се потърси решение на този проблем, който е назрял“, коментира д-р Грозев." Точно това е ТРАГЕДИЯТА- че управляват или се назначават ХОРА КОИТО ТЕПЪРВА ЩЕ ТЪРСЯТ РЕШЕНИЯТА!