Четвъртък, 08 Юни 2023
05
ян
 

Бави се пускането на безплатните лекарства за есенциална хипертония

Четвъртък, 05 Януари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Медикаментите за есенциална хипертония няма да се предлагат безплатно от 1-ви януари, както беше пр

Медикаментите за есенциална хипертония няма да се предлагат безплатно от 1-ви януари, както беше предвидено. Причината е, че Надзорният съвет на касата все още не е приел критериите, по които да се изписват лекарствата. Искането за подобен регламент дойде от представителя на пациентската общност в надзора на касата и председател на БАЗП Пламен Таушанов, като самото решение за критерии беше взето на 19 декември.

„В момента няма методика, по която да бъдат определени тези пациенти, защото опасенията са, че към 100% платено лечение ще насочат и пациенти от други групи“, аргументира тогава промяната той. По-рано подобни опасения изказаха и от фармацевтичния бранш.

На вчерашното заседание на фонда обаче критериите отново не са гласувани. „Сега има критерии, но не е ясно кой ги е направил. Твърди се, че са изработени от комисия от касата, в която е участвал националният консултант, но подписано становище от комисия или от националния консултант не беше представено“, разясни днес Таушанов за Zdrave.net. Подобно становище е изискано за следващото заседание на Надзорния съвет.

Без критерии обаче няма как аптеките да предлагат безплатните лекарства за пациентите.

Таушанов допълни и че подкрепя възраженията относно факта, че се поемат само медикаментите за един вид хипертония, но не и за по-тежките форми на заболяването, които и на практика водят до инсулт.

Припомняме, от фармацевтичния бранш предупредиха, че има риск от пренасочване на лечение с безплатните лекарства към диагнози, за които е необходима терапия с друг клас медикаменти, както и че на практика ще се заплаща най-евтиния продукт, който не винаги може да е най-подходящият за пациента. За всички останали пациентите ще доплащат.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wg@j


Всичко за коронавируса
Още новини
Централизирани решения в ЕС за лекарствата да се приемат след внимателна оценка, иска България
07.06.2023 17:18:29

Централизирани решения в ЕС за лекарствата да се приемат след внимателна оценка, иска България

Приемането на централизирани решения на ниво ЕС по отношение на лекарствената политика трябва да ...

Денталните организации на Гърция и Германия ще са гости на 21-ия конгрес на БЗС
07.06.2023 16:46:37

Денталните организации на Гърция и Германия ще са гости на 21-ия конгрес на БЗС

Ръководствата на Гръцката дентална асоциация и Германската дентална камара ще са гости на 21-ия Н ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...