„Една година чаках, една година се борих за това. Хората трябва да осъзнаят, че младите лекари са бъдещето, че без тях нещата няма как да се случат и трябва да се борят за това. Трябва да се борят заедно с нас“. Това коментира пред БНТ 26-годишната д-р Ралица Банова, която от една година е педиатър в детското отделение на горнооряховската болница. Тя е един от двамата специалисти, постъпили в детското отделение на лечебното заведение за последните 16 години.
Ралица Банова твърди, че никога не е обмисляла идеята да бъде лекар в чужбина. Не се изкушава и от това задължително да работи в университетска болница в големите градове. Казва, че работата в малките общински болници днес е мисия и много голяма отговорност за младите специалисти.
„И младите лекари трябва да бъдат сигурни, че трябва да останат в България. Защото именно те са бъдещето. Всеки ден от терминал 2 на летище София заминават много млади лекари, защото не могат да намерят перспектива. За да бъде променена статистиката, ние, младите лекари, трябва да допринесем за това. Иначе няма как, няма кой да го направи“, коментира д-р Банова.
Колегите й гледат на нея като на бяла лястовица – отчитат, че малките общински болници с годините се „обезкървяват“ от млади кадри.
„За жалост, няма голям интерес към такива по-малки болници като нашата. Това е всеобщо известно. Има такава тенденция в цялата ни страна. И може би на първо място е това, че в малките болници е по-труден шансът за специализация, пътуване, връзка с базата за специализация“, коментира началникът на отделението по педиатрия в лечебното заведение д-р Елена Ангелова.
„Липсата на млади колеги, високата средна възраст на лекарите в болниците започва да се превръща и вече дори отдавна се е превърнала за общинските болници в първостепенен проблем на всеки един мениджър на лечебно заведение. Той вече трябва да мисли преди всичко за това как да привлече млади специалисти. Иначе болницата му няма бъдеще“, отбеляза пък управителят на болницата д-р Иван Иванов.
Директорът на лечебното заведение е убеден, че най-важното, което трябва да се направи, за да оцелеят малките общински болници в цялата страна, е да се намерят начини за привличане на млади специалисти. В противен случай много отделения ще затворят врати, дори да се намерят пари за тяхното съществуване.