Дълговете на държавните и общинските болници продължават да нарастват и към средата на годината вече надхвърлят 500 млн. лева, като близо 200 млн. лева от тях са просрочени. Това сочи справка на Министерството на здравеопазването, изготвена по запитване на Mediapool.
Задълженията на държавните болници към 30 юни са в размер на 406.8 млн. лева, а на общинските – 95.4 млн. лева. Спрямо същия период на миналата година дълговете на държавните болници са се увеличили с 33.9 млн. лева.
Общият размер на просрочените задължения на държавните и общинските лечебни заведения е 194.4 млн. лева, като просрочията на държавните болници са за 149.6 млн. лева, а на общинските – 44.7 млн. лева.
Спрямо същия период на миналата година просрочените задължения на държавните болници са нараснали с 12.9 млн. лева.
От общия дълг на държавните болници 30% или 121.5 млн. лева са към доставчици на медикаменти, а 75.6 млн. лева или близо 19% са към доставчици на консумативи като спринцовки, игли, стави, клапи и др. По-скромни са задълженията на болниците за режийни разходи като ток, вода, отопление. Около 50 млн. лева или 12% са задължения за заплати към персонала, но става въпрос за краткосрочни задължения.
Болниците започнаха настоящата година с 55 млн. лева неразплатена дейност от здравната каса за отчетена през 2015 година дейност над фиксираните им бюджети – т.нар. надлимитна дейност. Директори на болници прогнозираха, че това ще задълбочи проблема със задлъжнялостта на лечебните заведения, като не са изключени и фалити на по-малки клиники.
Картината към средата на тази година показва задълбочаване на проблема с болничните дългове и опровергава оптимистичната прогноза, че тенденцията е обърната, отбелязва Mediapool.