„В този си вид бюджетът на НЗОК не залага основа за промени. Необходимо е преструктуриране на цялата система“. Това мнение изрази в ефира на БНР представителят на работодателите в Надзорния съвет на НЗОК Григор Димитров, който коментира приетия на първо четене от парламента бюджет на касата.
По думите му основният недостатък на бюджета е липсата на заложени цели и политики. „С колко ще се намали смъртността, с колко ще намалеят сърдечносъдовите заболявания, онкологичните заболявания? Средствата, които се дават, трябва да бъдат обвързани с определени политики. Това не го чухме“, отбеляза той.
„Този бюджет е направен така, че да покрие разходите, които бяха направени миналата година с леко увеличение“, изтъкна още Григоров. Това, според него, означава, че практиката на доплащане от страна на пациентите ще продължи.
Григоров коментира и основните параметри на финансовата рамка на средствата за здраве, като я сравни с тенденциите в останалите страни от ЕС. „За болнична помощ се отделят 50% от бюджета от НЗОК, докато в страните от ЕС този процент е 30; за лекарства се дават повече от 30%, а в ЕС – 15%; за профилактика у нас са заложени 13%, а в ЕС се дават над 25%“, изброи той.
„Бюджетът трябва да бъде структуриран така, че да има политики и дългосрочни цели“, посочи в заключение представителят на БСК.