Действително има източване на касата, но показаното в разследването на журналист от Нова телевизия е едностранчиво. Това стана ясно от думите на здравния министър Петър Москов, който гостува в телевизията и бе поканен да изгледа част от материала. „Всички тези хора, които видяхте, бяха кардиохирурзи. Ако направите друг репортаж с инвазивни кардиолози, вероятно ще чуете друга страна на тази истина. Всеки казва, че неговата методика би трябвало да бъде по-застъпена, защото, в единия случай, е по-радикална и решаваща, а в другия случай е по-щадяща за пациента“, коментира Москов.
Той допълни, че от тази година касата има механизъм за разплащане, ясно разписан протокол как да става лечението за планови пациенти със сърдечносъдови заболявания. „Когато вие сте планов пациент, процесът на вашето лечение – дали е нужно консервативно лечение, дали е нужен стент или е нужна операция, или пък каква е последователността за тези неща се решава от т. нар. харт тийм. Т.е., вие, като планов пациент, постъпвате в лечебно заведение, което разполага с тези специалисти – кардиолог, инвазионист и кардиохирург, или има сключен договор с тях. И те изработват вашия план за лечение. Когато тези специалисти се обединят около това, че на този пациент трябва да му бъде направена коронарография или състоянието му е толкова тежко, че решението трябва да е оперативно, или пък има нужда от медикаментозно проследяване, се прави общ протокол от тях. Това дава обективност“, поясни министърът.
Министърът коментира и участието в репортажа на директор на дирекция в касата, като заяви, че човек на такъв отговорен пост не може да говори като наблюдател. „НЗОК има 2700 служители. С 2700 служители вероятно може да се извърши държавен преврат, ако са въоръжени. Т.е. доста хора са. И не е работа на касата да констатира и да участва като наблюдател в разследващи предавания на телевизията“, заяви той. Москов бе категоричен, че касата има механизми за контрол: „Касата има протоколи, има контроли, има начини и механизми да проследи съществуващия алгоритъм на лечение, и може и трябва да го прави“, посочи бе той.
Министърът даде конкретен пример как изглежда контролът и взаимодействието между институциите за контрол, като избра за това лекарствата. „От 2013 г. НЗОК плаща едно лекарство. Купуваме го в опаковка от 90 хапчета. Същото лекарство, ако си го купуваме в Гърция, само че три опаковки по 30 хапчета, ще го купим за 25 000 лева по-евтино. Това, което предстои е, че съответната фирма ще бъде викната на преговори и ако тя не се съгласи на допълнителни отстъпки до нивата, които можем да си позволим и на които гърците купуват това лекарство, то ще бъде извадено от позитивната листа, фирмата ще спре да го продава изобщо на територията на България, и съответно ние по линията за лечение на български граждани в чужбина ще го закупим с 25 000 лева по-евтино от Гърция“, каза Москов.
„Когато говорим за реформа – това означава ефективно използване на публичните пари и системата да бъде структурирана спрямо нуждите на гражданите”, поясни Петър Москов, като допълни, че вече може да започне да спори за това дали касата продължава да се източва толкова лесно.