Уникални процедури за поставяне на сърдечна клапа без операция бяха направени в университетската болница “Света Марина” във Варна от екип, начело с д-р Веселин Вълков от Първа клиника по кардиология и проф. д-р Карл Щангл от Клиниката по интервенционална кардиология в Университетска болница Шарите, Берлин.
Процедурите се извършват по авангардния метод на транскатетърно имплантиране на аортна клапа (TAVI) в унисон с политиката на Министерство на здравеопазването и Здравна каса за развитието на високотехнологична медицина в България и на ръководството на УМБАЛ „Св. Марина" и Медицинския университет във Варна за използване на най-съвременни и иновативни методи за лечение на пациенти.
Тази процедура изисква високо технологично ниво на оборудване на болницата и на самата зала, в която се извършва, с каквато разполага „Св. Марина“ във Варна. „Апаратурата трябва да бъде на високо ниво, болницата трябва да разполага с различни клиники, които да се включат при евентуално настъпили усложнения – кардиохирургия, реанимация, хемодиализа. Това са минималните изисквания, за да може един център да бъде сертифициран за провеждане на тези процедури.“, заяви д-р Вълков след приключване на процедурите.
Транскатетърното имплантиране на аортна клапа (TAVI), представлява поставяне на нова клапа чрез катетър без да се отваря сърцето, което носи много по-нисък непосредствен риск при сравними с оперативното лечение резултати. Това щадящо интервенционално лечение на болни от аортна стеноза се извършва по света от 10 години насам, но Университетската болница във Варна е първата, която внедрява тази техника в региона, а проф. Щангл, който бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на МУ-Варна от ректора на университета проф. д-р Красимир Иванов, е един от водещите специалисти в областта на кардиологията и интервенционалната кардиология в Европа и света.