Преди седмица пациент на 88 години е постъпил в урологично отделение на УМБАЛ „Св. Анна" - София с дизурични оплаквания. При направeните изследвания е установена много увеличена простатна жлеза (бенигнена хипертрофия) до степен пълно блокиране на уретрата и невъзможност за уриниране без поставяне на постоянен катетър.
Д-р Михаил Абаджиев, началник на урологична клиника, е обсъдил случая с д-р Рифаи – началник на лабораторията по инвазивна кардиология, и е взето решение да се извърши емболизация на простатната жлеза при възрастния мъж.
На 14-ти юни пациентът е постъпил в клиника по кардиология към УМБАЛ „Св. Анна“ и след необходимата подготовка на следващия ден процедурата е извършена от инвазивният кардиолог д-р Рифаи успешно, информират от болницата.
Под рентгенов контрол през артерията на ръката и с помощта на микрокатетьр се прониква до артерията, кръвоснабдяваща простатната жлеза, и се инжектират микросфери (с размер 100-300 микрона) с цел блокиране на микроциркулацията, което води до драстично намаляване обема на жлезата. Това на свой ред води до облекчаване притискането на уретрата и съответно уринирането става възможно без поставяне на уретрален катетър.
Процедурата е технически много сложна поради миниатюрните размери. Д-р Абажиев, който наблюдаваше работата на Д-р Рифаи, се пошегува „Часовникарска работа Рифаи“ а д-р Рифаи отговори „Емболизацията на матката е часовникарска, а на простатата е направо ювелирна“.
При доброкачествена хипертрофия, тази иновативна процедура (Емболизация на простатната жлеза) е въведена в света и Европа преди няколко години като алтернатива на оперативното лечение при пациенти с напреднала възраст или тежки придружаващи заболявания като по-щадяща в сравнение с традиционното хирургично лечение.
Кока ли ще се въведе като рутинна операция? Или ще трябва да се лекуваме в чужбина?