!
Неделя, 06 Октомври 2024
25
авг
 

В пресата: Държавната лекарствена фирма, промени в ЦФЛД, дентален туризъм

Четвъртък, 25 Август 2016 | 15:08:25


„Здравното министерство ще направи държавно дружество, което да доставя лип

„Здравното министерство ще направи държавно дружество, което да доставя липсващи от пазара лекарства. „Не виждам никакъв проблем в това държавата, МЗ, да има собствена търговска фирма, която да може да се намесва там, когато търговският интерес очевидно преобладава над обществения”, обяви здравният министър Петър Москов. Според него става въпрос главно за лекарства без аналог, когато търговецът не вижда достатъчно полза да ги продава на нашия пазар”, пише днес „Сега”.

„От началото на годината до 31 юли от позитивния лекарствен списък, по който здравната каса плаща лекарства, са изключени 152 медикамента, съобщи пред БНР проф. Николай Данчев, председател на Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти”, допълва изданието.

„Възможността МЗ да направи фирма и да се намесва при доставките на лекарства е предвидена в промени в Закона за лекарствата, обясни Москов. Тази седмица той ще мине на окончателно одобрение от ръководството на министерството, след това ще бъде пуснат за публично обсъждане и през септември ще влезе в Народното събрание”, четем още във вестника.

Идеята здравното министерство да има фирма „24 часа” коментира така: „Пазар, пазар, но нещата стигнаха дотам, че над 3000 лекарства са изтеглени от българския пазар и болните не могат да си ги купуват у нас. Ясно е, че това положение трябва да се промени, защото едно са интересите на частните фармацевтични компании и търговците, съвсем друго - необходимостта хората да се лекуват. Затова и държавата отива на единствения възможен и правилен ход - да си направи държавна фирма, която да търгува с лекарства и да запълни празнините на пазара”, пише изданието и съветва „промените да се направят по-бързо, за да заработи държавната фирма и да предлага липсващите лекарства.”

Друга тема, която привлича вниманието на вестниците днес, са одобрените промени в правилника на ЦФЛД. „Правителството одобри в сряда промените в работата на Фонда за лечение на деца, които бяха мотивирани от Министерството на здравеопазването като целящи оптимизация на работата на фонда. Одобрението на кабинета идва, въпреки че промените бяха остро оспорени от пациентски и родителски организации. Според тях крайната цел е повече икономии в звеното, отколкото повишаване на ефективността й. Според неправителствените организации предложените промени не доказват, че ще направят достъпа до лечение на децата по-ефективен и бърз, а липсват и анализи за ефикасността на предложените мерки”, четем в „Капитал Daily”.

Ежедневникът отбелязва, че някои от промените са нужни – като например съкращаването на сроковете за разглеждане на документите на децата и представянето на външна експертиза, както и регламентирането на статута на резервни членове на Обществения съвет.

Публикацията определя някои от промените като спорни. „Така например промените дават повече власт на директора и ограничават избора на външни експерти. Друг момент е, че новият правилник забранява отпускането на средства и за „методи, които не се финансират от здравноосигурителните или здравнозастрахователните институции”в съответната чужда държава. В някои случаи обаче точно такива методи могат да са единствените от помощ за детето. Новият правилник ограничава и средствата за транспорт и престой в чужбина на детето и неговия придружител. Децата вече ще трябва да пътуват по „най-краткия или икономически най-изгодния маршрут”, отбелязва вестникът и посочва, че основните проблеми на фонда остават незасегнати – а именно, финансирането на скъпи медицински изделия за операции в България, за които отива близо половината бюджет на Фонда.

„Телеграф” пък се спира на денталния туризъм. „Гурбетчии пълнят зъболекарските кабинети през лятото. Нашенци, работещи в чужбина, масово използват отпуските си в родината, за да блеснат с изцяло нова усмивка”, пише вестникът.

„Четиричленно семейство, завърнало се у нас през ваканцията, брои средно 20 000 лева за пълната промяна, съобщиха стоматолози пред "Телеграф". Според тях гастарбайтерите ни цяла година заделят от заплатите си и се връщат да си оправят кариесите, щото тук им излиза 4-5 пъти по-евтино. Случвало се дори месеци наред да търпят болката заради развалените си зъби само и само да не се охарчат за скъпо лечение в чужбина”, пише ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
U8%b


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Стоилка Туфкова: За мен е гордост да съм част от екипа на първия акредитиран симулационен център у нас от създаването му
06.10.2024 10:27:43 Невена Попова

Д-р Стоилка Туфкова: За мен е гордост да съм част от екипа на първия акредитиран симулационен център у нас от създаването му

Д-р Стоилка Туфкова завършва медицина в МУ – Пловдив и придобива специалност по клиничн ...

Сградата на „Софиямед
05.10.2024 20:32:03

Сградата на „Софиямед" засия в зелено за Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи

Университески медицински комплекс „Софиямед" подкрепи кампанията по случ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...