!
Неделя, 13 Октомври 2024
12
авг
 

В пресата: Трима фелдшери с три линейки от Созопол до Резово

Петък, 12 Август 2016 | 15:08:25


Поредицата инциденти с фатален край по Черноморието ни, за които допринася

Поредицата инциденти с фатален край по Черноморието ни, за които допринася липсата на спешни екипи, очаквано привлича вниманието на днешната преса. „Трима фелдшери с три линейки – това е целият спешен медицински персонал за Южното Черноморие от Созопол до Резово. Трите екипа са позиционирани в Созопол, Приморско и Царево. Те се водят филиали на спешния център в Бургас, който разполага с 5 екипа през деня и 4 през нощта. През лятото жителите на трите морски градчета нарастват 3-4 пъти, гъмжи и по къмпингите“, пише „24 часа“.

„Кадрите в спешната помощ не достигат и това не е от вчера. В повечето екипи работят фелдшери. Екипите в Несебър са два, но само в единия има лекар, фелдшери работят и в Бургас“, коментира шефът на РЗИ д-р Георги Паздеров, цитиран от изданието.

„Телеграф“ пък проверява ситуацията със спешните екипи и на други места у нас. „Разкопаните улици са най-голямото препятствие за спешните екипи в Пловдив в момента. „Работим относително спокойно, въпреки че много булеварди в града са затворени заради ремонти. Правим всичко възможно линейката да достигне до спешния случай по най-бързия начин“, заяви зам.-директорът на местния Център за спешна медицинска помощ д-р Димитър Христозов. Между 24 и 26 линейки денонощно обслужват Пловдив и областта. В града линейките са 7 през деня и 6 през нощта, уточни д-р Христозов. „От практиката си и опита си знам, че най-краткият маршрут не е най-бързият“, коментира зам.-директорът на пловдивската Спешна помощ. Ако някоя линейка например избере най-краткия път към спешния случай, но попадне в задръстване, то със сигурност ще се забави, докато достигне до крайната си цел. Проблемът на пловдивския Център за спешна медицинска помощ е хроничният недостиг на лекари. И в момента свободни места там има за около 30-35 медици“, пише изданието

„В софийския Център за спешна медицинска помощ също отчитат сериозен недостиг на екипи. През юли и август на смяна има 13 линейки, които обслужват 2,5 млн. столичани. Според изискванията и европейските норми броят им трябва да бъде общо 60. В най-добрите случаи обаче в ЦСМП - София, работят до 25-30 екипа. „Наполовина сме, и то ако не изникнат някакви непредвидени обстоятелства като болнични или командировки“, обясниха пред „Телеграф“ от столичната Спешна помощ“, четем още във вестника.

„13 лекари не достигат на Спешния център в Кюстендил, обяви шефът на структурата в областния град д-р Анелия Георгиева. Тя обясни, че в момента медиците излизат в отпуск според предварително изготвен график, така че да не страдат екипите. В най-лошия случай специалистите изпълняват допълнителни дежурства за сметка на отпуските, след което часовете се изравняват. В момента Спешният център разполага с 11 екипа в региона, които пътуват, и още 5 коли, които са оборудвани и заместват аварирали автомобили. През последните месеци при нас дойдоха 3-ма нови лекари, но останалите свободни места едва ли ще се заемат скоро, тъй като заплатите са относително ниски, а стресът е изключително голям. Един лекар взима по около 1100 лв., коментира д-р Георгиева“, пише изданието.

„Сега“ се спира на разследването срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца Павел Александров. „Прокуратурата втори месец задържа семейни ценности на бившия шеф на фонда за лечение на деца Павел Александров, иззети при ареста му през април, но без никаква връзка с делото срещу него. Това съобщи адвокатът му Диана Ангелова пред Медиапул“, информира вестникът.

„Според адвокат Диана Ангелова молба ценностите да бъдат върнати е подадена на 24 юни, а още в началото на май защитата е предоставила на разследващите доказателства, че част от иззетите вещи изобщо не са собственост на Александров, а на съпругата му Мария. Отговор обаче още няма“, допълва публикацията и продължава: „Прокуратурата още не е уведомила защитника и за каквито и да е нови процесуално-следствени действия по казуса, т.е. няма информация обвиненията, повдигнати на Александров, да са били конкретизирани. Въпреки че първоначално прокуратурата обяви, че разследва корупционни и длъжностни престъпления във фонда, последващите обвинения бяха доста по-различни. От държавното обвинение обявиха единствено, че имат доказателства за три съмнителни деяния - наемане на апартаменти в Париж на завишена цена, съмнителен подбор на едни и същи външни експерти при избора на болници в България за спешни случаи на болни деца, както и използване на транспортни и логистични услуги в Турция. От обществения съвет на фонда обаче публично дадоха обяснения и за трите случая - апартаментът в Париж е по-евтин от подобни в града и е наеман за родители и деца. За транспорт и логистика е плащано на българския офис на турска болница, тъй като самата болница приема да работи само по този начин.

След скандалния арест работата на фонда за лечение на деца почти спря и едва от юни молбите за лечение се разглеждат по-редовно“, четем още във вестника.

„Монитор“ отразява вчерашното явяване на зам.-министър Пенков пред БНТ във връзка с проблемите на болните от хепатит С. „Нов софтуер на здравната каса ще показва движението на всички документи, така че пациентите да следят на какъв етап са подадените от тях заявления за безплатни лекарства. Това съобщи пред БНТ зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков по повод проблема със забавеното лечение на болни от хепатит С. (…) По думите на зам.-министър Пенков се очаква до месец да бъде преструктурирана работата на здравната каса така, че администрацията й да заработи по-добре и хората да получават по-бързо информация“, пише вестникът



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
K6rq


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Габровски: Мозъчният инсулт е един от най-често срещаните заболявания при българите
12.10.2024 10:51:50

Проф. Габровски: Мозъчният инсулт е един от най-често срещаните заболявания при българите

Над 1 милион и 200 000 са хората с мозъчни заболявания у нас. Статистика сочи, че всеки трети чов ...

По-доброто използване на ваксини може да намали употребата на антибиотици с 2,5 млрд. дози годишно
12.10.2024 09:41:12

По-доброто използване на ваксини може да намали употребата на антибиотици с 2,5 млрд. дози годишно

По-доброто използване на ваксини може да намали употребата на антибиотици с 2,5 млрд. дози годишн ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...