Два са основните рискове за здравето на пациента при тежките тазови счупвания. Първият е в ранния етап на травмата, когато трябва да се вземат спешни мерки за стабилизация на счупването и оцеляване на пациента. Вторият е на по-късен етап, когато трябва да се предотвратят дълготрайните неблагоприятни ортопедични последици и да се постигне максимално възможната добра функция. Това каза в интервю за Zdrave.net проф. Андрей Йотов, Началник Клиника по ортопедия и травматология в УМБАЛ "Софиямед".
„На по-късен етап едно лошо лекувано тазово счупване може да доведе до тежки нарушения в анатомията и функцията на опорно-двигателния апарат и да завърши с инвалидизация и сериозно влошаване в качеството на живота“, каза той.
По думите му предотвратяването на дълготрайните неблагоприятни ортопедични последици може да се постигне чрез сложни хирургични интервенции, които възстановяват скелетната анатомия и по този начин създават условия за възвръщане на функционалната активност. „Разбира се, по-добри резултати се постигат при по-млади пациенти, но и в напреднала възраст е възможно изходът от лечение да бъде добър. Затова съществуват специални гериатрични оперативни техники, които непрекъснато се усъвършенстват особено през последните години“, поясни проф. Йотов.
Цялото интервю с ортопед-травматолога можете да прочетете в рубриката ни "Гост на Zdrave.net".