!
Неделя, 03 Декември 2023
01
авг
 

Академик Ангел Гълъбов:

Главният източник на ентеровирусните инфекции са мръсните ръце

Рубеолата е по-страшна от Зика, категоричен е вирусологът

Понеделник, 01 Август 2016 | 15:08:25


Август месец е пика на епидемията от ентеровируси. Голямата част от тях не се предават по въздушно-капко

Август месец е пика на епидемията от ентеровируси. Голямата част от тях не се предават по въздушно-капков път, а по фекално-орален, затова и хигиената е от изключително значение. Това заяви вирусологът акад. Ангел Гълъбов на пресконференция днес.

Главният източник на инфекция са мръсните ръце, храната в обществените заведения, храната от пътуващи продавачи на царевица, хот-дог и др., обществените тоалетни. За превенция е необходимо ръцете да се мият често, плодовете и зеленчуците също трябва да се измиват внимателно преди ядене, както и месото.

Ентеровирусите са главните причинители на летния грип, каза акад. Гълъбов. „Голяма част от пациентите нямат никаква клиника, но са заразни, при други протича като летен грип, а при трети – пораженията да са страшни. При летния грип симптомите са зачервено гърло, повишена температура, но и гадене, повръщане и разстройство, тъй като вирусите се развиват в тънките черва. Инкубационният период е кратък – 1, 2 дни. В малък брой от случаите клиничната картина се проявява чрез преминаване на вируса от тънките черва в кръвния поток и се поразява централната нервна система. Тогава се поразяват сърдечния мускул, обвивката на сърцето и дори могат да причинят диабет от 1 тип“, поясни акад. Гълъбов.

По думите му ентеровирусните инфекции се лекуват само симптоматично, тъй като е невъзможно да бъдат направени ваксини за всичките им разновидности.

„През лятото се увеличават сексуално преносимите инфекции. Увеличават се заболяванията от ухапване от кърлежи. Нашата страна влиза в обсега на разпространение на кримска треска, като единствената ваксина в света срещу нея е разработена в България. Кърлежите от Северните склонове на Родопите, Странджа и Източна Стара планина причиняват марсилска треска. Лаймската болест пък е бактериална инфекция, която се лекува само с антибиотици“, каза акад. Гълъбов. По Южното Черноморие често срещана е папатациева треска, причинявана от ухапвания от папатаци. Лекува се с най-обикновени симпоматични средства.

Според акад. Гълъбов вирусът Зика не би трябвало да плаши никого, тъй като много по-голям проблем за бременните жени е рубеолата. „Единствените, които могат да пострадат от Зика са бременните жени, но при не повече от 10-15 на 100 плодът се изражда с микроцефалия. Друг е проблемът в България – рубеолата, която причинява много по-тежки уродства, глухота, вродена катаракта, пороци на сърцето, тежки увреждания на черния дроб и далака и умствено изоставане, ако майката се е заразила през първите три месеца от бременността“, каза той.

Сред страшните за децата вируси са коксаки вирус А16, който причинява мехури по устата, ръцете и нозете, а вече и случаи на енцефалити, както и ентеровирус А71, който причинява енцефалит и менингит. „Причинителят на EV71, е изолиран за първи път от дете с енцефалит в Калифорния през 1969 г. От тогава този вирус е бил изолиран периодично в различни части на света, причинявайки два типа епидемични взривове: малки - с неголям брой смъртни случаи и големи - с висока смъртност. Вторият тип епидемии е наблюдаван в България през 1975 г., когато заболяват 700 души, от които 44 завършват с фатален край и в Унгария през 1978 г., завършила с 45 смъртни случая. В момента взривът е в Барселона и Иберийския полуостров. В България заболяването беше ограничено с помощта на живата ваксина срещу полиомелит“, каза акад. Гълъбов. Той допълни, че по отношение на тези два вируса китайците готвят експериментални ваксини, които съвсем скоро вероятно ще влязат в употреба.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9%GY


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК предлага механизъм за разпределение на авансовите плащания
02.12.2023 11:37:14

НЗОК предлага механизъм за разпределение на авансовите плащания

През януари 2024 г. лечебните заведения ще получат суми равни на утвърдените за декември. Това ре ...

ЕМА препоръча повишено внимание при употребата на лекарства, съдържащи псевдоефедрин
02.12.2023 10:10:28

ЕМА препоръча повишено внимание при употребата на лекарства, съдържащи псевдоефедрин

Комитетът по лекарствена безопасност на (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) препо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...