Делата за лекарски грешки ще растат. Това предупреди адвокатът по медицинско право Мария Петрова пред БНТ. Тя коментира темата за бъдещия регистър на лекарските грешки заедно с председателя на Централната етична лекарска комисия в БЛС д-р Петко Загорчев.
„Делата за лекарските грешки ще нарастват, защото имаме системен проблем – с влошената комуникация между лекари и пациенти, с това, че обществото не разбира какво точно е лекарска грешка, а за съжаление и лекарите не го разбират”, посочи Петрова. Тя допълни, че нито една правна система в света, включително и българската, няма дефиниция за това какво представлява лекарската грешка. „От там идва и големият проблем, защото обществото борави с този термин, наричайки с него всичко нежелано, което се случи в хода на едно лечение”, обясни Петрова.
Според нея би трябвало да бъде създаден и фонд за обезщетение на пациентите.
От своя страна д-р Загорчев също изтъкна, че липсва нормативно определение за лекарската грешка и допълни, че по въпроса се работи съвместно с Изпълнителна агенция „Медицински одит“. Според него преди всичко трябва ясно да се дефинират разликите между лекарска и медицинска грешка.
„Медицинска грешка“ е неизпълнение или неправилно изпълнение на планирани действия, грешки в резултат на слабост в организацията и управлението на лечебния процес. Те са по-скоро слабости и пропуски в неспазването на нормативни изисквания, липса на правила на поведение”, поясни той. „Лекарската грешка е непрофесионално или неправилно действие или бездействие на лекар, извършено при оптимално създадени условия за работа. Имаме ли обаче такива условия за работа у нас”, попита д-р Загорчев.
Той предупреди, че ако една системна грешка се определи за лекарска, има риск да се направи опит да се прикрие истинската причина за нея и ще се създадат условия тя да бъде повторена отново. „Ако я определим като грешка в организацията, като медицинска грешка, ще можем да кажем точно къде в системата на обработка, на работа с тези болни грешим и втори път този случай да не се повтори”, поясни той. „А и естествено, така както е във всички страни, пострадалият да получи своята финансова компенсация за направената грешка в резултат на лошата организация”, допълни д-р Загорчев.
Именно това разделение на пропуските в грижите за пациентите ще залегне и в бъдещия регистър на лекарските грешки, стана още ясно от думите му.