Общопрактикуващият лекар да има право на едностранно прекратяване на регистрацията на пациент от листата си. Това предлага Българският лекарски съюз с промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. В голямата си част предложените от БЛС текстове са подкрепени от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Според предложението, лекарят от ПИМП ще може да отпише пациент от листата си в няколко строго регламентирани случая. Първият от тях е при доказано системно неспазване на вътрешния ред в лечебното заведение. Това обаче може да бъде приложено само в случаите, когато пациентът е запознат срещу подпис с правилата за вътрешния ред в съответното лечебно заведение.
Вторият случай, при който джипи ще може да се раздели по свое желание с пациент, е ако въпросният пациент е извършил престъпление срещу лекар или друг служител в лечебното заведение. Това следва да е доказано чрез уведомление за образувано предварително производство до общопрактикуващия лекар или преписка от органите на МВР по разпоредена проверка на съответната прокуратура, става ясно от предложенията за промени.
Третият случай, в който общопрактикуващ лекар може да отпише от листата си пациент, е „системно изискване от страна на пациента към лекаря да извърши действия, влизащи в разрез с основните етични принципи на медицинската професия“, гласят текстовете.
Лекарският съюз предлага всичко гореизброено да не важи за пациенти от населени места, определени като неблагоприятни, но от НСОПЛБ не са съгласни с това. Според тях този текст създава неравнопоставеност между практиките за ПИМП. „Работата в различни условия не прави различни и не обезсилва мотивите за прекратяване на отношенията лекар/пациент“, посочват от сдружението.
„Регистрационната форма за избор на ОПЛ е вид договор, в който двете страни се ангажират с определени задължения. Оказването на медицинска помощ в цитираните в ал. 1 случаи (трите гореизброени, б. р.) е свързано с повишена възможност за медицински грешки, включително до фатален край за пациента, с всички неблагоприятни последици за пациента, лекаря, здравната система и обществото като цяло. Считаме, че в тези договорни взаимоотношения не е правилно да се лишава едната страна (лекарят) от възможност да прекрати договора с пациента при наличие на посочените случаи. Това е особено съществено с оглед въведената възможност ОПЛ да бъде избиран дистанционно, без осъществяване на личен контакт“, мотивират исканията си общопрактикуващите лекари, като уточняват, че според тях включването на тези текстове ще има превантивно действие.
Казах на един кретен ,че ще го отпиша от практиката си , а той ми вика аааа. не, ще си стоя при тебе да те ядосвам . Аз пък му казах,че тогава ще го лекувам като в 18ти век. Той замига на парцали. А аз пояснявам : Тогава са лекували САМО с клизми, пиявици и ледени компреси. Разкара се при следващото презаписване... ха-ха-ха. Сега досажда на други колеги.. На други ,които пък се засилват да се записват и виждам в ЗОК ,че са били за 17 години при 10 лекари ми става ясно що за стока са и им казвам, че като толкова искат да ги преглеждам ей го на 20 лева и винаги може да дойдат на преглед . Отиват си посърнали с неосъществените мечти да ти се лепнат за безплатни прегледи ха-ха-ха... Все по-смешно става в комунистическата здравна система....
Подкрепям напълно джипитата! Никой няма право да се гаври с труда ти.
Джипитата са прави!
E Киров ,самозабравяш се !Що не станеш един депутат и не обърнеш цялото здравеопазване с краката нагоре !А може и министър , то скоро местото ще се оваканти !
Тъпак!