„Колко време чакаме за чип в лична карта?! Мога да дам конкретен пример с болница, която източва касата с 200 000 лева, благодарение на това, че са разписани, че в нея са лежали пациенти, които не знаят къде се намира болницата, които е доказано след това със специални средства, че са водени с таксита, за да я видят къде е. Девет години по-късно се разкрива случая“, каза зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков пред bTV.
По думите на зам.-министъра пръстовият идентификатор дава възможност да видите във всеки един момент какво е платила касата за него. „Чрез мобилното приложение вие може да проверите дори дали за вашата баба е платено нещо, ако ви е грижа. Това е единствената възможност, която не коства и стотинка на пациента, защото той носи кода със себе си, вместо да ходи някъде да си плаща чип или нова лична карта“, каза още той.
При спешните пациенти и изключенията не се ползва този метод и това е разписано в указанията, каза д-р Шарков. Ако пък изгасне тока, приемът не спира, защото системата съхранява тези данни и те се изпращат, когато се възстанови връзката.
Д-р Шарков коментира и случаите по морето, в които двама души загубиха живота си, защото линейките не успяха да стигнат навреме. Зам.-министърът обясни, че всеки концесионер на плаж с между един и пет спасителни поста е задължен да има и медицински пункт, за който сключва договор с лечебно заведение. На плажове между 1 и 3 км трябва да има реанимационен пункт, а на Черноморските зони трябва да има и подвижен реанимационен пункт. Всички концесионери са обект на проверка дали имат договори с лечебно заведение и дали са осигурили такива пунктове, като тя трябва да приключи до края на седмицата, информира зам.-министърът.
Още в събота по морето бяха изпратени допълнително два екипа – от ЦСМП Сливен и ЦСМП Ямбол. Те ще останат до края на активния сезон, припомни Шарков.
Д-р Ваньо Шарков каза още, че няма информация Специализираната болницата за рехабилитация на детска церебрална парализа да спира приема на пациенти заради надвишен лимит, но увери, че ще провери. Това, което може да се направи в подобна ситуация, е предложение за увеличаване на лимита, която се внася в Надзорния съвет на НЗОК от управителя на касата, каза той.