Все по-млади хора биват застигнати от рак на дебелото черво, алармираха специалисти на пресконференция. Заболяването се открива вече и при 30-годишни хора, посочи специалистът по медицинска онкология проф. Константа Тимчева. Тя цитира данни на Националния раков регистър, според които новодиагностицираните случаи през 2013 са 4264, което по думите й е твърде голяма цифра.
Починалите от болестта през същата година са 2405. Средната преживяемост е пет години, което е 11% по-ниско в сравнение с останалите европейски страни.
Ракът на дебелото черво се нарежда на трето място сред онкозаболяванията в България, като по-често от него биват застигнати мъже. Основният проблем, свързан със заболяването, е късната диагностика, категорични са специалистите. Една от основните причини за това е, че първоначалните симптоми често се пренебрегват или се бъркат с далеч по-леки състояния като гастрит и колит. У нас в първи стадий болестта бива засичана едва в 11% от случаите, а в трети и четвърти, когато и лечението е усложнено и тежко - над 40%. „Ранната диагностика и съответно евентуално засичане на заболяването би спестила целия ужас на последващата химио- и лъчетерапия”, отбеляза от своя страна специалистът по медицинска онкология д-р Марчела Колева. Тя допълни, че хора, в чиито семейства има генетична обусловеност за подобно заболяване, трябва да са особено бдителни за здравето си и да се подлагат на профилактични прегледи, най-вече колоноскопия.
Рискови за развитие на болестта са и редица професии като тези, свързани с досег до радиоактивни вещества.
Националната пациентска организация започва кампания за безплатни генетични прегледи за вече диагностицирани със заболяването хора, стана още ясно на пресконференцията. Допълнителна информация за тях се дава на горещата телефонна линия на НПО 0700 10?515.