2030 година е срокът, до който Световната здравна организация очаква, че вирусът на хепатит С ще бъде напълно елиминиран. Това съобщи пред журналисти проф. Константин Чернев от УМБАЛ „Софиямед“ във връзка с нова терапия в помощ на инфектираните с вируса.
„Хепатолозите в света са разделени на две мнения в тази насока – вярващи и невярващи“, отбеляза специалистът. Една от причините за скептицизма в гилдията е липсата на ваксина срещу вируса, което прави и борбата с болестта изключително трудна. Това е така, защото вирусът на хепатит С не е достатъчно имуногенен, за да може да предизвика отговор на имунната защита, разясни проф. Чернев.
Поразените от вируса на хепатит С в целия свят са приблизително 170 милиона души, от които тези в Европа са 15 милиона. Близо 110 хиляди българи също са болни от хепатит С, но за това знаят едва 9 от 10 засегнати, посочи от своя страна проф. Крум Кацаров, началник на Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия към Военномедицинска академия. Той отбеляза, че до момента у нас не е правено представително национално проучване за честотата на HCV инфекцията. „Основният проблем остават скритите „под водата“ пациенти, които трябва да не служат като „резервоар“ на инфекцията, а да бъдат лекувани“, отбеляза и проф. Чернев.
Нова терапия, разработена от MSD, дава шанс за пълноценно лечение на хронична инфекция с вируса на хепатит C генотип GT1 или GT4 при възрастни, като при 98-99% от случаите той бива елиминиран. Става въпрос за комбинирано лечение, което атакува размножаването на вируса на хепатит С в различни пунктове, обясни проф. Чернев. „Във всички предварителни проучвания тази терапия показва много добри качества“, отбеляза още той и подчерта, че новият медикамент успява не само да премахване вируса, но и спомага за възстановяване на функциите на черния дроб.
Една от най-тежките последици на хепатит С е развитието на цироза, която се наблюдава при 35% от инфектираните с вируса от над 20 години, отбелязаха специалистите. „Действително става въпрос за много сериозен световен проблем, от чиито усложнения като цироза, чернодробен карцином и други се очаква истинско цунами“, предупреди от своя страна д-р Борислав Тодоров от MSD. „Затова нашето усилие е да намерим тези пациенти и след това да ги излекуваме“, допълни той.