До края на годината ще е готов законодателният пакет за реформа в ТЕЛК.
Пред журналисти социалният министър Зорница Русинова посочи, че в момента работна група от министерствата на труда и на здравеопазването подготвя предложенията за промени в системата.
„Реформата е тежка и трудна за нас, има големи очаквания да подобрим контрола в лекарската експертиза и най-вече да има детайлна преценка доколко човек, след като му е направена медицинската експертиза, има възможност за допълнителна рехабилитация и трудова реализация“, коментира Русинова, цитирана от БТА.
Подготвя се и социален пакет, който включва мерки за мотивация и професионална квалификация в помощ на реализирането на пазара на труда на хората с увреждания.
Социалният министър отбеляза, че с подкрепата на Европейската комисия (ЕК) експертите се запознават с опита на други страни. "Наш екип беше наскоро в Кипър, където е правена такава реформа, предстои и посещение в Естония", каза Русинова и допълни, че мерките са сходни.
„Най -важно е стъпването на единните стандарти на Световната здравна организация за медицинската експертиза и оценката на функционалностите на човек след медицинската експертиза - какво би могъл да работи, ако е в трудоспособна възраст“, допълни тя.
Министърът коментира, че с промяната на контрола върху решенията на ТЕЛК ще намалее броят на фалшивите инвалидни решения, които водят и до ръст на инвалидните пенсии. Според Русинова обаче най-важното е подпомагането на хората с увреждания в рехабилитацията, квалификацията, трудовото и личностното реализиране.
Предвижда се по-активно участие на службите по трудова медицина и по-добро насочване на хората, които имат желание да работят към реалния трудов пазар. „Това означава и повече работа с работодателите, защото много често българският бизнес не е склонен да наема хора с увреждания“, отбеляза министърът на труда и социалната политика.