Вторник, 30 Май 2023
10
авг
1
 

Антон Вълев:

Засегнатите от паралелен износ страни трябва да поискат отпадането му от договора с ЕС

Четвъртък, 10 Август 2017 | 11:42:38
1

Паралелният износ на лекарства, заради който изчезват медикаменти от българския пазар, е напълно законен и е регулиран по европейските правила. Това каза председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев пред БНР. „Това е така, защ

Паралелният износ на лекарства, заради който изчезват медикаменти от българския пазар, е напълно законен и е регулиран по европейските правила. Това каза председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев пред БНР.

„Това е така, защото е елемент на общата европейска регулация, която е продиктувана от интереса на големите държави като Великобритания, Германия, Франция – там, където имат интерес. Случва се това – фирмата производител на лекарство Х го пуска на немския пазар, примерно за 10 евро. За да може да продаде същото лекарство в България, цената му става 10 лева, което е 5 евро. И тогава това лекарство става много изгодно за българска или немска фирма, да изкупи всички количества от българския пазар и да ги продадат на немския пазар на цена от 8 евро. От разликата от огромния обем се печелят невероятни пари. Това в момента е разрешено по закон. Същият проблем го има и в Румъния, в Чехия и в Унгария. Тези правителства трябва да седнат на една маса и да поискат денонсиране на този елемент от договора с Европейския съюз, защото в противен случай лекарствата стават недостъпни за нас“, поясни Вълев.

По думите му, за да няма разлика в цените на едни и същи медикаменти в различните аптеки, на първо място правителството трябва да се постарае да няма бедни хора. „Ако една пенсионерка взима 1000 лева пенсия, дали антибиотикът струва 17 или 21 лв. едва ли ще е от значение. Второ – в България за съжаление продължава да съществува моделът, в който вертикално обвързани структури могат да участват на пазара. Това означава един производител да може да си има търговец на лекарства на едро и да притежава и аптеки. Тогава по тази вертикална ос производителят казва: „аз на собствения си търговец на едро ще дам лекарствата, а чрез него -  само на моите аптеки“. И тогава става така - когато вие сте фармацевт и имате аптека, която не е част от тази структура, цената за вас е по-висока. Разликата в цената се състои не в доброто желание или намерение на някого, а в неправилни от обществена гледна точка икономически свързаности“, каза Вълев.

Според него този проблем е решен много просто в половината държави от ЕС. „На един и същи участник не се разрешава да участва в различните звена. В България напротив – забранено е само на магистър-фармацевта да участва в други дружества. Т.е. икономическите играчи имат пълна свобода, но специалиста магистър-фармацевт, който е квалифициран да работи с лекарства, има забрана да притежава търговец на едро, забранено му е да има акции в завод, ако е управител на аптека“, допълни Велев.  

По думите му няма увеличение на продажбите на лекарства по електронен път, тъй като така може да се пазаруват само медикаменти, които са без лекарско предписание. „Наблюденията ни показват, че тъй като всички тези лекарства са общодостъпни в аптеките, няма някакъв сериозен ръст на покупките по интернет“, каза Вълев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$tVc

Az 10.08.2017 13:59:54

Mafia!


Всичко за коронавируса
Още новини
Всеки ден една жена у нас губи битката с рака на маточната шийка
29.05.2023 17:17:50 Надежда Ненова

Всеки ден една жена у нас губи битката с рака на маточната шийка

Всеки ден една жена у нас губи битката с рака на маточната шийка (РМШ). Това стана ясно по време ...

Министър Меджидиев откри филиал на Спешна помощ в гр. Сърница
29.05.2023 16:45:39

Министър Меджидиев откри филиал на Спешна помощ в гр. Сърница

„За мен е изключителна чест да направя това откриване, защото сърцето ми е в медицината. То ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...