Защо касата плаща надлимитна дейност за лекарства, но не и за болници? Това попита членът на УС на НСЧБ и Красимир Грудев на пресконференция по повод жалбата срещу решението на НС на НЗОК, с което над 50 млн. лв. от преизпълнението на приходите от здравни вноски ще се използват за лекарства, медицински изделия и диетични храни.
„С това Надзорният съвет взе решение да плати надлимитната дейност, наречена лекарства, но не и надлимитната дейност, наречена болнична“, категоричен бе той. Грудев отбеляза, че в последните месеци НС е взимал решение за отпускане на допълнително средства за медикаменти. Припомняме, общо отпуснатите средства за лекарства са със 133 млн. лв. над първоначално заложения бюджет в това перо. „Какво плати Надзорният съвет на касата с тези над 50 милиона – плати надлимитна дейност, това са надлимитни лекарства, това не са лекарствата, включени в бюджета на касата, това са преразходи за лекарства“, отбеляза Грудев.
Той беше категоричен, че т.нар. надлимитна дейност просто не съществува. „Това са същите пари от бюджета, които просто са скрити и няма да бъдат платени. Цялата система, включително с пръстовите отпечатъци, е направена така – да се пестят пари, а не да се защитават права на здравноосигурените лица“, заяви той. Грудев разказа и че буквално в последния дени на юли лечебното заведение, на което той е управител, е трябвало да подпише анекс към договор с НЗОК, с който бюджетът му е намален с 18 000 лв. и определи тази практика като „административни безобразия и трикове, за да се спестят пари“.
„Лекарствата са хубаво нещо, част от тях са планови и биха могли да се платят малко по-късно, но когато става въпрос за спешен пациент, той трябва да бъде приет и заплатен“, коментира пред Zdrave.net. председателят на Българската болнична асоциация д-р Иван Маджаров. „Това необяснимото – защо една дейност, която по същество също е лимитирана с бюджета на касата с определена сума, в момента, в който тези милиони се надвишат, не се говори за надлимитна дейност, а тя просто се взима решение и се изплащат. Това е проблемът. Защо не се постъпва по същия начин и с болниците“, попита той.
От своя страна председателят на ЦЗПЗ д-р Стойчо Кацаров посочи, че въпросът е принципен и че би реагирал по същия начин, ако с въпросното решение на касата приходите от преизпълнението бяха насочени само за болничната сфера. Той също попита защо се дават повече средства за медикаменти.
Кацаров коментира и информацията от зам.-здравния министър д-р Ваньо Шарков, че са спестени над 15 милиона за първите 15 дни на ноември заради системата за пръстова идентификация, и направи сметката, че вече трябва да има спестени над 42 млн. лв., които биха могли да се изразходват за надлимитната дейност на болниците. „Или казаното от него не е вярно, или тези пари са похарчени за нещо друго, но ние не знаем за какво, защото няма решение на НС за това. Следователно такива пари най-вероятно няма. Има 50 милиона от надсъбрани здравни вноски, които надзорният съвет в нарушение на закона е решил да даде за лекарства“, посочи той и допълни, че с жалбата на болниците се настоява за спиране на изпълнението на решението.