„Такава промяна би била противоконституционна“ – в това бе категоричен председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев, потърсен за коментар от Zdrave.net относно възобновената идея касата да може да прекратява договор с болниците, още преди съдът да се е произнесъл по обжалването от тяхна страна.
„Отново идваме до презумпцията, че си виновен до доказване на противното – това няма как да се случи, защото такава промяна би била противоконституционна“, подчерта д-р Болтаджиев. Според него въпреки че предложението на касата ще бъде представено на вниманието на депутатите, то няма да бъде прието от народните представители, така както стана и в 43-ия парламент, който отхвърли тази идея.
„Надзорният съвет не е законодателен орган. Надзорният съвет е по-скоро орган, който нарушава законите редовно“, отбеляза д-р Болтаджиев, като допълни, че по-голяма част от приетите от НС на фонда решения се взимат по целесъобразност и по изключение, тоест противонормативно. Той коментира и изказването на председателя на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев, който заяви, че ако касата е сбъркала при налагането на санкция на дадена болница „ще си плати разходите за грешното решение”. „Става въпрос за милиони, платени от нашите осигуровки и данъци, а не от джоба на Ананиев или от надзора“, отбеляза в тази връзка председателят на НСЧБ.
Запитан дали новите бюджети на болниците в размер на 139 млн. лв. средномесечно ще успокоят системата, д-р Болтаджиев посочи, че на практика тези средства не са сигурни. „Ние видяхме, че досега пред финансово министерство са отчитани едни суми, а по системата СЕБРА са превеждани с между 4 и 7 млн. лв. по-малко“, заяви той. Припомняме, в началото на юни председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев съобщи пред Zdrave.net за разминаването между отчетените от касата средства, изплатени на болниците за първото тримесечие на 2017 г., и данните за същото в системата за електронните бюджетни разплащания (СЕБРА). Това, според д-р Болтаджиев, налага проверка от Сметната палата. „Не вярвам, че това няма да продължи и занапред. Едно е да си стиснат лекарския съюз и надзора ръцете и да кажат „договорихме се“, друго е да се изпълнят договорките“, коментира той.
Що се касае до факта, че касата няма намерение да разплати надлимитната дейност на болниците, д-р Болтаджиев посочи, че всяко едно лечебно заведение може да заведе дело в тази насока. „Много от болниците вече са завели дела“, изтъкна той и припомни, че дела се водят и срещу наредбата за основния пакет медицински дейности, както и срещу т. нар. "служебния" рамков договор от 2016 г. „Делото за него е спряно, защото се очаква решението за наредбата и най-вероятно съдът ще отмени цялото решение за служебния рамков договор и при тази ситуация всички болници ще спечелят делата си и ще могат да вземат надлимитната си дейност“, предположи той.