!
Петък, 03 Април 2026
23
март
 

Изграждат 76 нови спешни центъра

Четвъртък, 23 Март 2017 | 15:08:25


76 изцяло нови спешни центъра ще бъдат изградени в страната. Средствата са осигурени по проект за модерниз

76 изцяло нови спешни центъра ще бъдат изградени в страната. Средствата са осигурени по проект за модернизиране на спешната помощ на стойност 83 597 313 евро по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., съобщават от министерство на здравеопазването.

Строителството на всички центрове трябва да започне още тази година. Освен за нови спешни центъра, инвестицията ще бъде разпределена и за дострояване на допълнителен етаж или крило на шест центъра, както и за реконструкция и ремонт на 155 вече съществуващи сгради. По проекта са предвидени и средства за преоборудване и закупуване на нова модерна техника, включително устройства за телемедицина и 400 нови линейки, допълват от МЗ.

Проектът ще бъде обсъден на национална среща между министъра на здравеопазването д-р Илко Семерджиев и директорите на 28-те Регионални здравни инспекции, която ще продължи два дни. РЗИ имат важна роля при подготовката му - определянето на местата за изграждане на спешни центрове, както и координацията с областните и общинските администрации при придобиването на вещни права, изтъкват от ресорното ведомство.

По време на разговорите, в които участие ще вземат още заместниците на д-р Семерджиев Любомир Гайдов и д-р Галин Каменов, ще бъдат представени приетите от правителството “Национална програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН и сексуално предавани инфекции в България 2017-2020 г.“ и „Национална програма за превенция и контрол и туберкулозата в България за периода 2017-2020 г.“

Темата на разговорите ще са и мерките за недопускане на разпространението на морбили в страната.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3we6


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравните медиатори вече могат да помагат на пациенти и в болниците
03.04.2026 11:05:14

Здравните медиатори вече могат да помагат на пациенти и в болниците

Здравните медиатори вече ще могат да оказват съдействие на пациенти и в лечебни заведения за болн ...

При проблеми със зъбите – на какви услуги по НЗОК можем да разчитаме? (Видео)
03.04.2026 10:20:58

При проблеми със зъбите – на какви услуги по НЗОК можем да разчитаме? (Видео)

Тази седмица в рубриката "НЗОК за теб" експертите на Здравната каса насочват вниманието ни към де ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...