!
Вторник, 03 Декември 2024
03
окт
 

Из вестниците: За МУ – София, хепатит и сърдечносъдови болести

Понеделник, 03 Октомври 2016 | 15:08:25


Какво става в МУ – София? Този въпрос задава „24 часа“ днес на ректора на ВУ

Какво става в МУ – София? Този въпрос задава „24 часа“ днес на ректора на ВУЗ-а проф. Вихра Миланова. „Развиват се два паралелни процеса. От една страна, тече нормалната дейност по обучението на студентите, защото новата учебна година започна на 12 септември за българските и за част от чуждестранните студенти. Желаещите да се обучават в нашия университет са повече, отколкото е капацитетът ни, повече и от миналата година.

Заедно с това, в университета текат проверки на много нива - няколко месеца вътрешният одит на министерството на образованието беше при нас, АДФИ продължава проверката, а през последните дни, за съжаление, и прокуратурата“, обяснява тя в интервю за вестника.

„Не мисля, че трябва да коментирам конкретните факти, защото са обект на разследване. Ще кажа само, че те са смущаващи и притеснителни за мен като човек, който е свързал своя професионален път с този университет. Искам да бъда разбрана правилно - през последните 8 г. по време на управлението на акад. Митев беше направено много за стабилизирането и укрепването на университета, за издигането на реномето му, включително и чрез въвеждането на обучение на английски. Като преподавател и аз съм се радвала на тези успехи и съм вярвала, че посоката е правилна“, коментира още проф. Миланова.

Ректорът на софийския медицински университет не отрича, че има подписка за смяната й и свикано Общо събрание. „Да, има такава подписка. Един от посочените мотиви е създаване на административен хаос в университета. Няма да навлизам в детайлите и думите от подписката. Няма да посочвам и това, че подобна идея за свикване на общо събрание е в противоречие с поне 3 члена от правилника на МУ. Само ще кажа, че бих се радвала да чуя конкретни примери за пропуснати срокове, провалени административни задачи или други белези на хаос“, казва тя и признава: „Много е вероятно и да допускам грешки, както е правил всеки мой предшественик в началото. Но съм сигурна, че и голяма част от промените, които предлагам, са за добро.“

„Труд“ се спира на жалбата срещу общото събрание и решението на съда по нея. „Административният съд в София защити правото на Медицинския университет в София да проведе общо събрание. В мотивите на съда се посочва, че "решението, с което се свиква общо събрание, не засяга права и интереси и не създава задължения за жалбоподателката (проф. Вихра Миланова - б.р.) или за трети лица. То е волеизявление, което е част от производство по евентуално издаване на индивидуални или общи административни актове", пише изданието и припомня: „Настоящият ректор на ВУЗ-а проф. Миланова опита да оспори чрез жалба искането на преподаватели да бъде свикано общо събрание за отзоваването й.

Припомняме, че според служители на МУ сред причините да се иска свалянето на проф. Миланова са своеволия от нейна страна, гонения и проверки, насочени основно срещу бившия ректор акад. Ваньо Митев и екипа му.

Има големи апетити към бюджета на университета, който по време на управлението на акад. Митев беше увеличен от 7 млн. на 85 млн. към момента.“

В „Монитор“ пък четем за продължаващо развитие на хепатит А в пловдивско. „Общо 167 възрастни и деца от Пловдив и Асеновград са пипнали болестта на мръсните ръце хепатит А от средата на май до края на септември, сочат данните на РЗИ - Пловдив. Всички болни са от ромските махали на двата града - "Лозница" и квартал "Столипиново". Пикът на болестта бе това лято, но случаите продължават, въпреки че общините са направили дезинфекции в районите с болни, а и общопрактикуващите лекари имат ампули с гама-глобулин, който поставят на ромите“, пише ежедневникът.

„Първите случаи на разболели се от вирусен хепатит деца от асеновградската махала "Лозница" бяха констатирани на 14 май т.г. Оттогава до 28 септември в РЗИ - Пловдив, има регистрирани общо 90 случая на болни от хепатит А. В пловдивския "Столипиново" болестта лумна около месец по-късно - на 14 юни, като от тогава до септември в РЗИ имат данни за 77 случая с диагнозата вирусен хепатит“, припомня изданието и отбелязва: „Въпреки всички предприети действия обаче случаите на хепатит А не спряха. В седмицата от 8 септември до 14 септември е имало нови 24 случая на болни в двете ромски махали, като от тях 9 са били от Пловдив. Данните на РЗИ за периода от 22 до 28 септември сочат, че нови 48 души са пипнали болестта на мръсните ръце, като от тях 25 са от "Столипиново".

„Телеграф“ пък се спира на проблемите със сърдечносъдовите болести. „Болно сърце е виновно за смъртта на над 65% от българите. Това обяви проф. Генчо Начев, който е директор на болница "Света Екатерина".

"Факт е, че сърдечносъдовите заболявания са бич в световен мащаб и че в България няма надеждна система, която да мониторира тези заболявания, която да следи дали правилно и навреме се поставя диагнозата, как се лекува и да има контрол върху тяхното развитие", уточнява още той пред Нова телевизия“, пише изданието.

„Страната ни е водила класацията за най-висок процент смъртност от сърдечносъдови заболявания в света. През 2007-2008 година обаче започват да се инвестират средства и в момента България е в първата петица по най-ниската смъртност от остър инфаркт, казва още той. В световен мащаб 1 от всеки 10 души на земята умира преждевременно от сърдечносъдови заболявания“, четем още в „Телеграф“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E#yc


Всичко за коронавируса
Още новини
Намалява броят на родните донори на генетичен материал
03.12.2024 17:32:33

Намалява броят на родните донори на генетичен материал

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден
03.12.2024 17:16:24

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден

Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...