„Надлимитната дейност на болниците за 2016 г. няма да бъде заплатена, обяви пред журналисти шефът на здравната каса проф. Камен Плочев след заседание на надзорния съвет във вторник. По информация на „24 часа“ дълговете на лечебните заведения, натрупани заради лечение на пациенти над отпуснатите им от касата лимити за този период, възлизат на 39 млн. лв.“, четем днес в часовия вестник.
„Ще ограничим разходите по т. нар. надлимитно плащане. Просто няма да има такова“, заяви проф. Плочев. По думите му подобно плащане е нарушение на Закона за публичните финанси и това е причината то да не бъде осъществено.
В тази ситуация ощетени ще бъдат основно големите болници в страната, които приемат най-много пациенти всекидневно. Сред тях са „Пирогов“, Александровска болница, столичната „Св. Марина“, университетската „Св. Георги“ в Пловдив и др. Вероятно в подобно положение са и областните болници“, отбелязва изданието.
„Причината за дълговете, идващи от надлимитна дейност, е разминаване между планираните от касата дейности и бюджети и реално изпълнените. Основен проблем са клиничните пътеки, цените на които не са променяни с години“, уточнява всекидневникът.
Публикацията отбелязва и сумата, поискана за бюджета на касата за идната година. „400 млн. лв. повече ще поиска НЗОК за бюджет 2018 г., което означава да разполага с 3,8 млрд. лв., каза още проф. Плочев. По-голяма част от средствата обаче ще бъдат за допълнително финансиране на доболничната помощ, категоричен е той“, четем още във вестника, който допълва, че окончателното разпределение на парите ще бъде съгласувано с лекарския съюз.
Друга публикация в „24 часа“ се спира на договореното в столицата във връзка с агресията срещу медици. „Специален прокурор ще отговаря за всички случаи на бой над лекари в София, съобщи шефът на Софийската районна прокуратура Радослав Димов. Мими Куцкова ще казва какви първоначални действия да се предприемат, преди делото да отиде при наблюдаващ прокурор“, информира ежедневникът.
„Куцкова е бивш разследващ полицай. Когато отсъства, ще я замества зам. районният прокурор на София Чудомир Спасов. Той отговаря за сектор "Престъпления срещу личността" в СРП“, допълва публикацията и припомня: „Идеята за подобна длъжност бе лансирана в средата на юли на среща на главния прокурор Сотир Цацаров със здравния министър Николай Петров и с вътрешния Валентин Радев. Вече са назначени такива прокурори в повечето големи градове като Пловдив, Варна и Русе.“
„Дума“ се спира на одитните доклади на Сметната палата за две АГ-болници в София. „Тежки констатации за управлението и работата на две от най-големите акушеро-гинекологични болници у нас отбелязва в одита си Сметната палата. Според анализа за дейността на „Майчин дом“ и на Първа АГ болница „Св. София“ за 2014 и 2015 г. те не са достатъчно ефективни и ефикасни за съвременни и качествени акушеро-гинекологични услуги. От докладите на одитната институция обаче не става ясно кои са големите пропуски на двете болници. Освен това от анкети, направени сред пациентите, излиза, че те като цяло са доволни от получените медицински услуги“, пише изданието.
„През одитния период „Майчин дом“ отчита печалба, нарастват приходите от платени услуги, основно по перото „избор на екип“, откъдето за една година пациентки са платили 2,4 млн. лв. Сред критиките са, че болницата няма официална политика за управлението на човешките ресурси, правени са само спешни и аварийни ремонти. Отчетени са и нарушения на Закона за обществените поръчки. Болницата например не е провела обществена поръчка за доставка на ток, както и търгове за наем на медицинска апаратура на стойност 104 хил. лв., за медицински изделия за 37 хил. лв., за депониране на болнични отпадъци и др. Проблем в „Майчин дом“ е и че на общодостъпно място не е поставена заповедта за утвърждаване на актуалния й ценоразпис“, четем в ежедневника.
„За общинската Първа АГ болница „Св. София“ Сметната палата твърди, че има нарушения при сключването на управленските договори с членовете на съвета на директорите. Договорът с тогавашния директор Иван Костов е сключен с решение на Столичния общински съвет без конкурс. Контрактите с други двама души от управата са сключени със задна дата, месеци след решението на СОС за избора им.
В болницата има текучество, липсват анестезиолози и често те работят на 24-часови дежурства, като не се осигуряват регламентираните почивки между работните смени. Има лекар, направил 576 операции за година, а друг - само една. И тук се отбелязва, че не са правени обществени поръчки за ток, парно, вода и течен кислород за медицински нужди“, изрежда още материалът.