След като от фармацевтичната индустрия неколкократно се обявиха против избора на лечение на база икономическа целесъобразност с най-модерната терапия на хепатит С, аналогично мнение изразиха и от пациентската общност. Това е станало по време на вчерашната среща в НЗОК, касаеща промяната на критериите за лечение на хроничните вирусни хепатити. Участие нея са взели както членове на организациите „ХепАктив“ и „Хепасист“, така и представители на пациенти, претърпели трансплантация и такива с таласемия, хемофилия, ревматоиден артрит и други, съобщи за Zdrave.net. председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев
Всички те са изразили становище, че критерият на база най-евтин продукт трябва да отпадне. „И пациентите, и експертите са категорични, че подобен критерий е безсмислен от гледна точка на това, че цените на терапиите са много близки една до друга. Няма никакъв смисъл от поставянето на подобни ограничения, защото те са лишени от всякаква медицинска логика“, изтъкна д-р Хасърджиев. По думите му подобен критерий създава излишни тревоги както сред пациентите, така и сред специалистите, които назначават лечение. „Що се касае до аргумента икономическа целесъобразност, сметките показват, че пари не се пестят, защото при някои пациенти лечението е в един срок, при други в друг“, разясни той.
Становището на пациентите е подкрепено и от специалистите, които са взели участие в срещата, сред които националният консултант по гастроентерология проф. Крум Кацаров, както и проф. Людмила Матева, председател на Българска асоциация за изучаване на черния дроб, съобщи още Хасърджиев.
Предстои въпросът да бъде разгледан от Надзорния съвет на НЗОК. „Аз се надявам на Надзорния съвет много ясно да му бъде представен проблемът, както и фактът, че това, че една опаковка може да е 10 лв. по-евтина от друга, в никакъв случай не означава, че терапията на конкретния пациент ще излезе по-евтино, защото има различни комбинации от медикаменти, различен курс на лечение в зависимост от състоянието му и фазата на заболяване“, коментира председателят на НПО. „Никой няма полза от това тези критерии да останат“, посочи той.
Д-р Хасърджиев допълни още, че по време на вчерашната среща пациентската общност е получила уверение, че критериите за лечение с безинтереференова терапия ще бъдат разширени, така че достъп до тях да имат повече болни, а не само такива с напреднало чернодробно заболяване. Очаква се това да стане факт от началото на март тази година.
По-късно днес в НЗОК ще бъдат разгледани офертите за допълнителни отстъпки от фармацевтичните компании, подсигуряващи новата терапия. От НЗОК така и не успяха да отговорят категорично дали това ще стане в присъствието на медиите. Факт, срещу който се обявиха от бизнеса, предупреждавайки, че това излага на риск целия договорен процес с касата.
Според д-р Хасърджиев, ако това се случи публично, би представлявало сериозна опасност и създава риск от изтегляне на някои медикаменти от българския пазар. „При тези преговори компаниите дават цени, които са различни от официално обявената цена, която важи за цяла Европа. На практика, ако цените, на които България купува, излязат наяве в Европа, може да има сериозни последствия“, изтъкна той.