!
Четвъртък, 07 Декември 2023
20
окт
 

Касата ще прекратява договори с болници без да чака обжалване

Четвъртък, 20 Октомври 2016 | 15:08:25


Касата ще прекратява договори с болници, без да чака резултата от съдебното осп

Касата ще прекратява договори с болници, без да чака резултата от съдебното оспорване на решението си. Това е залегнало в проектобюджета на осигурителната институция за следващата година, където отново се правят изменения в Закона за здравното осигуряване.

С приемането на тазгодишния бюджет на НЗОК бяха направени редица изменения в ЗЗО, с едно от които влезе в сила възможността при отчитане на неизвършена дейност, както и при извършване и отчитане на дейност, за която няма съответни медицински индикации, касата да прекратява договора си с лечебното заведение за съответната дейност. В текста обаче беше оставена възможността решението на здравния фонд да се оспорва от болницата по реда на Административно-процесуалния кодекс.

С новите изменения, които, ако бъдат одобрени в сегашния си вид, ще влязат в сила от началото на следващата година, смисълът от оспорване практически се губи, тъй като в текста е изрично записано, че „оспорването не спира изпълнението на заповедта за прекратяване на договора“.

Предвид факта, че съдебните решения често се бавят с месеци, дори и съдът да отсъди в полза на лечебното заведение, чийто договор по дадена пътека е прекратен, болницата вече ще е претърпяла сериозни финансови загуби.

Ако към това се добави и фактът, че здравният фонд вече не заплаща на болниците извършената и отчетена от тях дейност над определения им бюджет, позната като „надлимитна“, през следващата година могат да се очакват нови, още по-сериозни трусове в болничната ни система.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xLfe


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК с нова справка за движението на заявленията за лечение на деца
07.12.2023 17:12:38

НЗОК с нова справка за движението на заявленията за лечение на деца

Нова справка на сайта на НЗОК заменя съществуваща досега справка на Център „Фонд за лечение ...

Задължиха министъра да отмени освобождаването на директора на „Пирогов“ (Допълнена)
07.12.2023 16:25:34 Надежда Ненова

Задължиха министъра да отмени освобождаването на директора на „Пирогов“ (Допълнена)

С 10 гласа „за“, 3 „против“ и 4 „въздържал се“ Комисията по з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...