Сряда, 31 Май 2023
12
дек
 

Компенсират спешните отделения за помощта след взрива

Според министър Москов здравната система е реагирала адекватно

Понеделник, 12 Декември 2016 | 15:08:25


И трите болници, в чиито спешни отделения бяха приети пациентите от инцидента в Хитрино, ще бъдат комп

И трите болници, в чиито спешни отделения бяха приети пациентите от инцидента в Хитрино, ще бъдат компенсирани за направените финансови разходи. Това съобщи здравният министър в оставка д-р Петър Москов, който заедно със заместника си д-р Ваньо Шарков проведе работно заседание във Варна. По време на него екипите от УМБАЛ „Св. Марина“ , Военноморска болница - Варна и ЦСМП - Варна докладваха за актуалното състояние на пациентите от Хитрино.

И двамата пациенти, които се намират в интензивната клиника на "Св. Марина" са в стабилизирано, но продължаващо тежко общо състояние. Едната пациентка днес е екстубирана и е в съзнание. Състоянието й продължава да бъде тежко, но стабилизирано, т.е. работата на колегите в тези вече близо 48 часа е довела до подобрение на състоянието, но категорично състоянието остава тежко с опасност за живота“, съобщи Москов.
Двама пациенти, настанени във Военноморската болница, продължават да бъдат в стабилизирано, но тежко състояние, със сериозна степен на изгаряния, съчетана травма, увреждане на дихателните пътища от инхалирани токсични и горещи газове. Състоянието на други трима пациенти се е подобрило, отчете още той.

Според министър Москов здравната система е реагирала адекватно след инцидента. Той отново поздрави спешните екипи, както и колегите им от кръвните центрове, спешните приемни отделения и клиниките на болниците за професионалната им, точна, прецизна и всеотдайна работа. „Нашата система успя да отговори по адекватен начин на фона на това трагично събитие – т.е. българските граждани трябва да знаят, че системата за спешна помощ и свързаната с нея система на организация на спешните приемни отделения и на цялата логистика –  хората могат да разчитат при, не дай Боже, всяко едно такова тежко състояние“, коментира здравният министър в оставка.

От думите му стана още ясно, че организацията на работа на здравната система ще бъде подобрена с цел по-бърза реакция.

Москов благодари и стотиците хора, отзовали се на апела за кръводаряване. По груби сметки броят им до момента надхвърлят 400. Искам да кажа „Дълбок поклон“ на стотиците хора, които се явиха да дарят кръв. Това е израз на това, че обществото може да бъде солидарно и да въздейства общо пред лицето на една такава трагедия", подчерта той.

Здравният министър съобщи още, че личните лекари в околните населени места около Хитрино ще приемат всеки един от жителите на селото без нужда от каквато и да било формализирана документация. Създадена е организация и по отношение на аптеките – няма да се налага хората от бедстващото село да представят рецептурна книжка или други документи, за д а вземат нужните им медикаменти.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E2Px


Всичко за коронавируса
Още новини
Детските отделения на МБАЛ – Пазарджик с първи дарения в навечерието на 1 юни
31.05.2023 17:29:18

Детските отделения на МБАЛ – Пазарджик с първи дарения в навечерието на 1 юни

Първите дарения от благотворителната кампания „Помагаме заедно“ получиха двете детски ...

Коалиция HPV поиска мерки за по-ефективна ваксинопрофилактика срещу човешки папилома вирус
31.05.2023 17:12:28

Коалиция HPV поиска мерки за по-ефективна ваксинопрофилактика срещу човешки папилома вирус

В навечерието на първи юни представители на Коалиция HPV проф. д-р Радка Аргирова, председател на ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...