Четвъртък, 08 Юни 2023
09
юни
 

Край на водния режим в Хасково

Петък, 09 Юни 2017 | 15:28:06


Преустановява се режимът на водата в Хасково

Преустановява се режимът на водата в Хасково, който беше наложен заради установеното съдържание на уран. Това става ясно от съобщение на министерство на здравеопазването. Във ведомството са получени част от резултатите от изследванията на питейна вода от града, извършени в БАН - за радионулиди: уран 234 и уран 238, олово 210, дъщерни продукти на радон, торий.  До дни се очакват допълнително резултатите за радий и полоний.

Получени са и резултатите на НЦРРЗ от анализи на подземна вода, подавана от водовземните съоръжения на помпени станции 1 и 2 и при по-голямата част от кладенците те показват  стойности на естествен уран в рамките на нормата за подземни води. Това ще даде възможност да се включат в употреба шест кладенеца, в които е установено, че стойностите на естествен уран са в рамките на нормата,  което ще се преустанови режимното водоподаване в Хасково, уточняват от МЗ.

Данните са изпратени в Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ) за изчисляване на здравно значимия показател - обща индикативна доза.

Окончателната оценка за пригодността на водата за питейни нужди в града ще бъде направена в началото на другата седмица, след получаване на данните за изчислените от НЦРРЗ стойности на обща индикативна доза.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
XDgJ


Всичко за коронавируса
Още новини
„Вдъхновенията на докторите“ ни очакват на 9 и 10 юни в Пловдив
08.06.2023 15:10:09

„Вдъхновенията на докторите“ ни очакват на 9 и 10 юни в Пловдив

На 9 и 10 юни 2023 г. в галерия „Арсенал“ в гр. Пловдив ще се проведе творчески уикен ...

Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев
08.06.2023 14:21:35

Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев

Териториална експертна лекарска комисия разкриват в МБАЛ „Иван Скендеров“ в град Гоце ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...