Четвъртък, 08 Юни 2023
30
ян
 

МЗ търси варианти за осигуряване на ваксини за три години

Проверяват поръчката, пусната в последния ден от мандата на Москов

Понеделник, 30 Януари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Настоящият екип на министерство на здравеопазването търси механизъм за осигуряването на ваксините от задължителни

Настоящият екип на министерство на здравеопазването търси механизъм за осигуряването на ваксините от задължителния имунизационен календар до края на 2019 година, тоест за поне още две години след края на 2017 г. Това стана ясно от думите на служебния ресорен министър и вицепремиер д-р Илко Семерджиев. Той коментира обявената от Министерство на здравеопазването обществена поръчка за доставка на ваксини, публикувана буквално в последния ден от мандата на предшественика му Петър Москов и обясни, че тя ще бъде детайлно проверена.

Поръчката е на стойност 27 326 365 лева с ДДС и е за осем обособени позиции. Предвижда се закупуването на ваксини срещу дифтерия, коклюш, тетанус, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип В и хепатит В. Отделно се планира закупуване на серуми срещу бяс и коремен тиф, както и човешки специфичен имуноглобулин срещу Кримска треска, серум противо-антраксен и серум противо-ботулинов.

Поръчката предвижда договорите с фирмите да бъдат сключени до края на 2017 година.

„Установихме действително, че тази поръчка е обявена в последния ден преди служебният кабинет да встъпи в длъжност“, посочи Семерджиев след края на първото заседание на служебния кабинет. Той допълни, цитиран от БНР, че е разпоредил да се разгледа внимателно тръжното досие на поръчката, особено количествените показатели. „Имаме казуси от минали години, които не бих желал да допускаме занапред”, отбеляза д-р Семерджиев. Той разясни, че  ваксините, които предстои да бъдат доставени по този търг, ще бъдат за текущата 2017 г. и съобщи, че министерството ще търси възможност за осигуряването им за още две години напред.

„Ние търсим допълнителен механизъм така, че да съумеем да направим поръчки и за следващите две години, за да имаме тригодишна перспектива така, че да нямаме недостиг следващата година, защото един и същи казус се повтаря вече няколко години”, посочи служебният здравен министър.  „За някои от ваксините сроковете за поръчка варират между 24 и 36 месеца и това е причината да търсим механизъм да ангажираме количества и за бъдещи периоди от време, а не само за текущата година”, допълни още Семерджиев.  

Припомняме, досегашният министър на здравеопазването Петър Москов е с повдигнати три обвинения във връзка с осигуряването на ваксини. Две са по повод осъщественото дарение с Турция за размяна на серуми  между двете страни, а третото за ваксината „Тетадиф“, произведена в нарушение на закона от българската фирма „Бул Био“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hRFj


Всичко за коронавируса
Още новини
„Вдъхновенията на докторите“ ни очакват на 9 и 10 юни в Пловдив
08.06.2023 15:10:09

„Вдъхновенията на докторите“ ни очакват на 9 и 10 юни в Пловдив

На 9 и 10 юни 2023 г. в галерия „Арсенал“ в гр. Пловдив ще се проведе творчески уикен ...

Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев
08.06.2023 14:21:35

Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев

Териториална експертна лекарска комисия разкриват в МБАЛ „Иван Скендеров“ в град Гоце ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...