Проф. Момерц, мислите ли, че е възможно безкръвни операции при аневризма на абдоминалната аорта да се правят рутинно в Болница „Тракия”?
Да, мисля, че могат и екипът на доц. Петков показа това и днес. Те бяха перфектно подготвени за всичко. Сигурен съм, че това е рутинна процедура за този екип и тази болница. Мисля, че това е и добър момент да се започне дискусия с вашата здравна каса за покриването на тези изделия.
Каква е цената на изделията в Германия?
Изделията, които се използват масово в Германия, струват около 5000 евро, но фирмите работят с частни болници и имат гарантиран обем от 4000 устройства на година. По-новите модели на изделията са по-скъпи – около 7-8 хил. евро за процедура. Но при нас тези разходи се покриват не от пациента, а от застрахователните компании.
Колко болници в Германия правят подобни процедури? Какъв смятате, че е оптималният брой болници за България, които да ги извършват?
Около 400 са болниците в Германия, които правят такива процедури, при 80 милиона души население. Щом в България има 7 милиона население, може би 40 ще са достатъчно. Но най-важното е още в началото да се изградят няколко добри центъра, които да обучават и разпространяват тази техника до останалите болници в бъдеще. Няма никакъв смисъл, ако се правят по пет операции за година във всяка болница и никой не знае как точно да работи. Затова в началото е добре 4-5 болници да поемат пациентите и да обучават специалистите, които искат да се научат.
Мислите ли, че Болница „Тракия” има потенциал да бъде един от тези центрове за обучение?
Мисля, че това е третата болница в България, която прави такива операции, значи определено е в числото на тези центрове, които ще обучават останалите. Мисля, че доц. Петков работи много усилено през последните две години, за да стигне до този успех.
Ще дойдете ли отново в Болница „Тракия”, за да оперирате заедно с доц. Петков?
Надявам се.