Въпросът за специализациите на младите лекари е бил обсъден на среща между министъра на здравеопазването проф. Николай Петров и представители на Асоциацията за развитие на медицинската общност (АРМО) и Асоциацията на студентите-медици в България – София, съобщиха от пресцентъра на ресорното ведомство. От страна на двете организации в срещата са участвали д-р Радислав Наков, д-р Деян Попов и Нези Низамова.
Пред министър Петров те са повдигнали въпроси, касаещи наредбата за специализациите и по-конкретно тяхната организация, приема и кандидатстването, контрола и качеството на специализациите, както и финансирането на специализантския труд.
„Пред министър Петров ние представихме обстоен документ с препоръките, които имаме за подобряване на системата на специализация у нас. В него се съдържат и резултатите от анкетата, която осъществихме сред над 500 млади лекари по тези въпроси“, обясни пред Zdrave.net специализантът по гастроентерология д-р Наков. „Надявам се, след като успее да се запознае с него, да изяви желание за нова среща“, посочи той.
Като цяло проблемите пред специализантите са в три сфери, а именно организацията на специализациите, качеството и контрола им, както и тези, свързани с възнагражденията. В документа, представен пред здравния министър, е посочено и какви промени трябва да бъдат предприети, за да може стартовото възнаграждение на млад лекар у нас да не е под 1000 лв.
От МЗ отбелязват още, че здравният министър е обещал на младите лекари, че работещите текстове от наредбата няма да бъдат променяни, а единствено ще се надграждат, така че медиците да имат необходимата мотивация да останат в България. В случая се касае основно за трудово-правните отношения на специализантите. „Като цяло новата наредба се приема в пъти по-добре от старата, тя намали емиграцията, така че не се мисли в насока изработването на нова, а по-скоро за някои леки промени в сега действащата“, разясни в тази връзка д-р Наков.
Да си специализант в България меко казано значи робство и чист мазохизам! Ще трябва да работиш 4-5 год. за минималната заплата, да караш изванреден брой дежурства и на всеки да си виновен за всичко! След специализация тормоза пак продлъжава, трябва да платиш на болницата 10-15 бона ако искаш да се махнеш или продлжаваш да работиш още 4-5 год. в същите условия но вече като "велик специалист" :) Един път се хванах на това хоро, загубих много нерви и чесно казано никога повече не бих се така излъгал! Успех на смелите :)
Основната причина лекарите да напускат са проблемите със специализациите, а не мизерната заплата, липсата на перспектива, нито пък ежедневието да те бият сутрин, обед, вечер на работното ти място - озверели примати, на които червено-кафявите медии денонощно внушават, че всичко им е безплатно и лекарите са ДЛЪЖНИ (по презумпция!) да им слугуват денонощно! Вервайте!
Основната причина лекарите да напуска са проблемите със специализациите,а не са мизерната заплата, липсата на перспектива, нито пък ежедневието да те бият сутрин, обед, вечер на работното ти място - озверели примати, на които червено-кафявите медии денонощно внушават, че всичко им е безплатно и лекарите са ДЛЪЖНИ (по презумпция!) да им слугуват денонощно! Вервайте!
Ха-ха-ха. Наивници се жалят на чуунени бюрократи здравни чиновЛяци. ... Куфарите ,алооо, куфаритееее...Отидете на ушен лекар или....психиатър