Здравният сектор е сред най-засегнатите от бърнаут синдром. Това показват резултатите от последните изследвания върху разпространението му в страните от ЕС, информира проф. Бистра Ценова от НЦОЗА на конференция на лекарския съюз.
Лошите условия на работа са значим източник на стрес и допринасят за развитие на бърнаут-синдрома.
Синдромът на професионалното „прегаряне“ е ключов аспект на благополучието и качеството на живот на медиците, с ефект върху дисциплината и качеството на предоставяните услуги в здравните заведения, лечението и здравето на пациентите. Емоционалното натоварване и изтощение вследствие на професионалната дейност са проблем за лекарите във всички страни (до 36.2% в някои), но все още са недостатъчно изследвани у нас, отчете в доклада си проф. Ценова.
Затова у нас е проведено специално изследване, чиято цел е да установи какво е разпространението на бърнаут-синдрома при медицинските специалисти у нас. В него са взели участие общо 464 души от различни болнични клиники, сред които 131 лекари.
Резултатите от изследването показват, че най-високи нива на бърнаут-синдром се наблюдават в интензивните клиники и хирургиите. Средно до 20% от работещите там са с висока степен на емоционално изтощение, а 10-12% - с изразена дехуманизация.
Като значими фактори за емоционално изтощение и дехуманизация проф. Ценова посочва липсата на признание, както и времето за изпълнение на работата. Като основни източници на стрес и напрежение се посочват още неадекватно заплащане, многото отговорности и малкото правомощия. Връзка има и между емоционалното изтощение и възрастта на здравните специалисти.
В заключение проф. Ценова отбелязва, че в работната среда на клиниките съществуват предпоставки за развитието на бърнаут-синдром и посочва, че спорадичните прояви на симптоми на този синдром налагат вземането на превантивни мерки.