Нови учебни и семинарни зали, кабинети на асистенти, компютърна зала и нова библиотека се намират на новооткрития четвърти етаж във Факултета по Дентална медицина в Медицински университет - Пловдив. Лентата прерязаха ректорът на МУ-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев и деканът на факултета проф. д-р Георги Тодоров.
Разгънатата застроена площ на етажа е 700 кв. м.
Откриването на етажа съвпадна със старта на Европейския конгрес по лазерна дентална медицина, който се провежда в МУ-Пловдив от 30 март до 1 април.
Денталният факултет към Медицински университет е един от малкото клинични центрове в Източна Европа, сертифициран за обучение и работа с дентални лазери. Създаденият през 2012 година лазерен център към Факултета разполага с уникална апаратура, подходяща за лечение на различни заболявания на зъбите и устната кухина.
Европейският конгрес по лазерна дентална медицина, който се провежда в момента е поредното потвърждения за успехите на Университета в сферата на новите технологии. Основната цел на този международен конгрес е да представи новостите от света на денталните лазери и тяхното клинично приложение.
„Възможността български зъболекари да бъдат обучени теоретично и практически от световни имена в тази модерна и бързоразвиваща се област е уникалната полза от този конгрес”, заяви деканът на Факултета по дентална медицина проф. д-р Георги Тодоров.
Все повече студенти започват да се интересуват от Лазерната дентална медицина. Тя не е залегнала в задължителната им програма, но през факултативен курс на обучение във Факултета в Пловдив само през 2017 година ще преминат 86 бъдещи зъболекари.
„Лечението с лазери става все по-търсено и от пациентите, защото се различава от традиционните методи по това, че е минимално травматично, а възстановяването е в много кратки срокове”, обобщи доц. д-р Георги Томов, ръководител на Лазерния център към Факултета.
За участниците в Конгреса са подготвени лекции на различни важни теми. Гост-лектори ще бъдат водещи изследователи и клиницисти. Сред тях са проф. Х. Миязаки (Япония), проф. А. Палмон (Израел), проф. С. Бенидиченти (Италия), доц. Т. Тосун (Турция), д-р С. Паркър и д-р Р. Хана (Великобритания), д-р Е. Анагностаки (Гърция), доц. А. Белчева, д-р В. Бозалиева и др. Нови акценти са лекциите по приложение на лазерите в протетичната дентална медицина и CAD-CAM технологиите. Тази година отново ще бъде организирана постерна сесия, на която младите колеги ще могат да представят своите разработки, както и тематични предконгресни курсове, акредитирани от Българското Дентално Лазерно Общество. Участниците ще имат възможността да наблюдават и голям брой клинични демонстрации върху пациенти в реално време. Съпътстващи събития са първият национален конгрес по Орална медицина и срещата на дипломантите от магистърската програма по лазерна дентална медицина от Университета Генуа, Италия.