Необходимо е да бъде създаден отделен закон за психичното здраве. Това мнение изрази пред БНР директорът на Специализираната болница по психиатрия в Курило д-р Цветеслава Гълъбова. По думите й това е нужно, защото настоящата нормативна база има прекалено много нерегламентирани неща, свързани основно с модела на финансирането на психичната грижа. „В психиатрията няма клинични пътеки, самият факт, че ние се финансираме по различен начин, е проблем“, отбеляза тя.
Д-р Гълъбова потвърди, че у нас все още не е създаден регистър на психичноболните и обясни, че подобна структура би могла да се използва за база, въз основа на която да се планират разходите за лечение и изобщо политики спрямо хората с подобен проблем.
Д-р Гълъбова за пореден път посочи, че у нас липсват институции, които да проследяват състоянието на болните след изписването им от лечебно заведение. „Липсва системата от грижи, която да облекчи семействата на болните в грижата за тези пациенти. Истината е че психичната болест е действително много тежка. За съжаление ние все още не си поставяме за цел да излекуваме психичноболния“, отбеляза д-р Гълъбова.
Тя допълни, че липсата на такава система води до противопоставяне на едните срещу другите, на създаването на обществени настроения срещу пациентите. „Те не са изроди, не са престъпници - те имат нужда от грижа и внимание. За съжаление у нас те не я получават. Семействата на болните са оставени сами на себе си да се справят кой както и докъдето може“, коментира тя.