„Няма нарушения. Ние сме административна структура, която подлежи на одит и контрол от всички други институции, ние разпределяме обществен ресурс“. Това заяви директорът на Центъра за асиститана репродукция (ЦАР) д-р Мария Георгиева, която коментира пред БНТ одитния доклад на Сметната палата за дейността на центъра. Припомняме, в него се посочваха редица пропуски в работа на структурата, сред които липса на ефективен механизъм за проследяване на резултата от извършените процедури по асистирана репродукция
По думите на д-р Георгиева обаче центърът е може би най-хубавото нещо, което се е случило в последните години у нас.
Видимо емоциално, тя коментира дейността на структурата, като изтъкна, че въпреки че екипът в нея е скромен, той работи, спазвайки правилата "точка по точка". Д-р Георгиева посочи още, че финансирането на центъра не е достатъчно и обясни, че годишно се приемат по 4000 заявления от пациентки. Вече четвърта година, отбеляза тя, годишният бюджет на центъра е 12 млн. лв., който е достатъчен за финансирането на 3000 от тях. Така всяка година се натрупват чакащи, чиито общ брой към момента, вече е достигнал 3000 пациентки, поясни тя.
Припомняме обаче, че преди месеци премиерът Борисов обяви, че лимитът за финансирането на ин-витро процедури ще отпадне. В тази връзка д-р Георгиева подчерта, че тези дейности се извършват по много строги медицински критерии.
По думите й нивото на успеваемост на процедурите по асистирана репродукция у нас е много добро. Д-р Георгиева изтъкна, че общо от процедури, финансирани от ЦАР, са родени около 6 500 деца.
Нуждаещите се от асистирана репродукция у нас двойки са 150 000, стана ясно от думите й.
В заключение тя апелира жените да не отлагат момента за забремяняване.
Ало Георгиева престани да плачеш че ако те махнат няма къде да работиш, знаеш че си страшно некадърна и като доктор и като администратор. Защо не ти проверат движимо и недвижимо имущество. Некадърница