„Огнището на морбили в „Столипиново“ изчезна“. Това съобщи пред БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев, като уточни, че в последната седмица има едва два случая на заболели в Пазарджик. Той обаче обясни, че за да може да се каже категорично, че огнището е изцяло ликвидирано, е необходимо да преминат 21 дни от последния случай. „Това е един успех на нашето здравеопазване“, посочи той, като изтъкна дейността на референтната лаборатория към центъра.
Проф. Кантарджиев даде и статистика за броя на заболелите по региони у нас по време на пика на морбили в страната, от която стана ясно, че най-много или 140 са били болните в Пловдив – главно в „Столипиново“, около 20 в Пазарджик, шестима са били болните в Монтана.
Припомняме, заболяването беше привнесено у нас от Румъния.
Директорът на НЦЗПБ за пореден път припомни, че морбили може да е особено опасно за малките деца и апелира родителите да не пропускат ваксинацията им. Той коментира и засечените случаи на имунизации само по документи, като посочи, че това противоречи на „всякакви здравни и човешки норми“и се доказва много лесно.
В тази връзка той съобщи, че в референтната лаборатория на центъра са изследвани по 10 проби на серуми от почти всички РЗИ. „Оказа се, че в РЗИ нямат пари за реактиви, нямат пари за заплати на микробиолози, които да правят изследванията, затова ги направихме в Националния център по заразни болести“, отбеляза проф. Кантарджиев. Той допълни, че всички боледували деца са били неваксинирани, но някои са били имунизирани само по документи.
„Нужен е постоянен контрол – РЗИ постоянно трябва да влиза в практиките на общопрактикуващите лекари, да виждат списъка на децата, които трябва да се ваксинират, да питат кога ще се ваксинират, да идва лекар – да вижда ваксинираните ли са, как се съхранява ваксината, как е извършена ваксината, да иска документацията“, категоричен бе той. По думите му обаче в момента РЗИ са с дотолкова намалени правомощия и обезпеченост, че е почти невъзможно да извършват дейността си.
Що се касае до изследванията, осъществени в центъра, той намекна, че някои от пробите изпратени там, може да са подбирани грешно и обясни, че например са взимани проби от деца на служели на самите инспекции.
Що се отнася до заболяванията, свързани с летния сезон, професорът обясни, че те обикновено са провокирани от бактериални инфекции и посъветва за засилена хигиена.
Според нормативите, инспекторите трябва да привикват родителите на неимунизираните деца и да връчват административни актове!
Ами като почти не извършват дейността си, да напускат, да не харчат държавни пари...